Yemen'de Husilere ait hedefler vuruldu

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin "Kararlılık Fırtınası" operasyonu kapsamında Yemen'de Husilere ait kışla ve mühimmat depolarını vurduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 27.03.2015 - 16:55

Yemen'de Husilere ait hedefler vuruldu

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri "Kararlılık Fırtınası" operasyonu kapsamında, Husi Ensarullah Hareketi'nin başkent Sana, Sa'da ve Marib'deki askeri eğitim kışlaları ile füze bataryaları ve mühimmat depolarını bombaladı.

Görgü tanıkları, koalisyon uçaklarının, Husilerin kontrolünde bulunan başkent Sana'daki Özel Güvenlik Kuvvetleri'ne ait kışla ve çeşitli noktalardaki askeri hedefler ile Marib ilindeki "Mas Askeri Kışlası'nı vurduğunu belirtti.

Husi kaynakları ise koalisyon güçlerinin, Husilerin merkezi kabul edilen Sa'da vilayetine bağlı Dahyan bölgesindeki bazı hedefleri bombaladığını aktardı.

Yemen'de Suudi Arabistan'ın önderliğindeki koalisyonun başlattığı ''Kararlılık Fırtınası'' adı verilen hava operasyonu, bazı kilit noktaları üzerinde yoğunlaşıyor.
Yemen'de Suudi Arabistan'ın önderliğindeki koalisyonun başlattığı ''Kararlılık Fırtınası'' adı verilen hava operasyonu, bazı kilit noktaları üzerinde yoğunlaşıyor.

ADEN'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi destekleyen Güney Halk Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Aden'de ikinci bir emre kadar 19.00 - 07.00 saatleri arası sokağa çıkış yasağı getirildiği belirtildi.

Yasağın, "Halk Komiteleri, askeri birlikler ve silahlı grupların çarşamba gününden bu yana Husi Ensarullah Hareketine bağlı silahlı kişilere karşı giriştikleri çatışmalardan kaynaklandığına" işaret edilen açıklamada, Aden halkına, "kendi güvenlikleri için yasağa uymaları" çağrısında bulunuldu.

IŞİD GÜÇLENİR Mİ?

Öte yandan, Körfez ülkelerinin, çatışmaların yaşandığı ülkelerde istikrarsız ortamdan yararlanan IŞİD'in Suudi Arabistan ile sınırı bulunan Yemen'de güçlenmesinden duyulan korku da operasyonun başlatılmasındaki önemli noktalardan biridir.

"İRAN-ABD  YAKINLAŞMASINI TETİKLEYEBİLİR"

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper’ın bu yıl Senato’ya sunduğu yıllık güvenlik değerlendirme raporunda, İran ile Lübnan Hizbullah'ının, “terör tehditleri” listesinde yer almaması da Körfez ülkelerinde endişe verici bir adım olarak yorumlandı. İran ve Şiilerin, Körfez ülkeleri başta olmak üzere bölgede nüfuzunu arttırması korkusu operasyon kararını hızlandırdı.

Sayfa Yükleniyor...