Hz. Muhammed karikatürleri satışta

Büyük tepki toplayan ‘karikatür krizi’ farklı bir boyut kazandı. Karikatürlerden birinin bin adet kopyası Danimarka’da satışa çıkarıldı. Çizeri Westergaard, geçen yıl 26 yeni karikatür üzerinde çalıştığını ve artık saklanmaktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

NTV Haber 09.04.2009 - 01:36

Hz. Muhammed karikatürleri satışta

Hazreti Muhammed'e hakaret edilen karikatürlerden birinin kopyaları Danimarka'da satışa çıkarıldı.

Danimarka Özgür Basın Derneği, Hazreti Muhammed'e hakaret edilen 12 karikatürlerden, Hazreti Muhammed'i arkasında bir bomba fitili olan türbanla resmeden karikatürün bin adet kopyasını, karikatürist Kurt Westergaard’in imzasıyla 1400 Danimarka kronuna yani yaklaşık 400 liraya satışa çıkarıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, her bir karikatürün Westergaard'ın kendisi tarafından numaralandırıldığı ve ıslak imzasının atıldığı belirtildi.

Westergaard ve Danimarka'lı diğer karikatüristlerin Hz. Muhammed'e hakaret içeren 12 karikatürü, ilk kez Danimarka'da 2005 yılının Eylül ayında Jyllands-Posten adlı gazetede, ardından başka ülkelerde yayınlanmıştı. Bunun üzerine İslam dünyasında protesto gösterileri düzenlenmişti.

Dönemin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, bu konunun ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini iddia ederek, karikatürlerden Danimarka Hükümeti’nin sorumlu tutulamayacağını söylemişti.

2007 yılının son günlerinde aldığı tehditlerden dolayı insanlardan saklanmaya başlayan Westergaard, 2008 Kasım ayında, Copanhagen Post gazetesine verdiği röportajda konuyu ve yankılarını resmeden 26 yeni karikatür üzerinde çalıştığını ve artık saklanmaktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl, Westergaard'ı öldürme planları yaptıkları suçlamasıyla iki Tunus'lu Danimarka vatandaşı tutuklanmış, ancak yargılanmadan sınırdışı edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...