ABD'den Charlie Hebdo açıklaması

ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Harf, Charlie Hebdo'nun saldırı sonrası Hz. Muhammed'in tasvir edildiği bir kapakla yayınlanmasının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 14.01.2015 - 02:59

ABD'den Charlie Hebdo açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Charlie Hebdo dergisinin Fransa'da yarın yayınlanacak sayısında Hz. Muhammed'in tasvir edileceği bir karikatürün yer alabileceği iddialarına ilişkin, "Kişisel görüşlere bakılmaksızın, Charlie Hebdo'nun bu tür bir şey yayınlaması hakkını kesinlikle destekliyoruz. Demokraside olan budur" dedi.

Marie Harf, günlük basın toplantısında konuya yönelik soru üzerine, "söylediklerine şiddetli bir şekilde karşı olunsa dahi gazetecilerin, sanatçıların ve yaratıcı insanların ifade özgürlüğünün desteklenmesi gerektiğini ve ABD olarak da ifade özgürlüğünün yanında olduklarını" belirtti.

Psaki, "Bu noktada bazı nefret dolu görüşler olduğunu biliyorum ama kişisel görüşlere bakılmaksızın, Charlie Hebdo'nun bu tür bir şey yayınlaması hakkını kesinlikle destekliyoruz. Demokraside olan budur" diye konuştu.

"Hz. Muhammed'in tasvir edilmesini Müslümanlık karşıtı olarak görmüyor musunuz" sorusu üzerine Psaki, "Özellikle Müslümanların bu tür tasvirler konusunda çok güçlü hassasiyetleri olduğunu biliyoruz. Hiçbir şey şiddeti haklılaştırmaz, nefreti haklılaştırmaz ve hiçbir şey ifade özgürlüğünün önünde durmamalı" yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...