#iamchild hareketi 20 Kasım Evrensel Çocuk Günü’nde başlıyor!

Suriye’deki savaşın milyonlarca çocuk mağduruna destek için başlayan #iamchild hareketi, dünyanın dört bir köşesindeki çocuk ve yetişkinleri mülteci çocuklar için dayanışmaya çağırıyor.

ntv.com.tr 14.11.2016 - 15:03

çocuklar-1.jpg

5 yıldan uzun süredir devam eden savaş, ülkemizde bulunan 1.5 milyon Suriyeli mülteci çocuğu yaşadığı, alıştığı hayattan ayırdı. 500.000’i okula dahi gidemeyen bu çocukların fiziksel ihtiyaçları için birçok proje yapılsa da, psikolojik yaraların sarılması genelde ikinci planda kalıyor.

#iamchild hareketi, bu çocuklara küçük de olsa manevi destek vermek ve farkındalık yaratmak için başlatıldı.

#IAMCHILD NASIL ÇALIŞIYOR?

iamchild, 5 Arapça cümle ve onlara eşlik eden hareketten oluşuyor. Dünyanın farklı yerlerinden çocuklar ve yetişkinler tıpkı videodaki çocuklar gibi hareketleri yapıyor ve cümleleri yüksek sesle söylüyor. Bu videolar konuyla ilgili farkındalık kazandırırken, Suriyeli mülteci çocuklara da desteklendiklerini ve sevildiklerini gösteriyor.

Çocuklar için bu hareketleri tasarlayan, psikolojik danışman ve dans terapisti Michal Bardavid, aynı zamanda bölgede görev almış bir TV muhabiri. Seçtiği cümleler ve hareketler çocuklara güvende olduklarını, sevildiklerini, bütün, güzel ve hala çocuk olduklarını hatırlatıyor.

Bugüne kadar yüzlerce çocuk bu hareketlerle desteğini gösterdi. Bu desteği büyütmek, çok daha fazla kişiyi harekete geçirmek için şimdi, dünyanın dört bir köşesindeki insanları bize katılmaya davet ediyoruz.

NASIL KATILACAKSINIZ?

Katılmak içinse yapılması gerekenler çok basit:

Beş cümleyi, hareketleriyle söyleyerek bunu kaydetmek ve #iamchild etiketiyle yayınlamak.

Sayfa Yükleniyor...