İbadi'den Irak'taki Amerikan askerlerine ilişkin açıklama

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DAEŞ’ten kurtarma operasyonunun sona ermesiyle birlikte, kentte konuşlu ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait asker sayısının azaltılacağını duyurdu.

NTV Haber 17.03.2017 - 14:42

İbadi'den Irak'taki Amerikan askerlerine ilişkin açıklama

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi yabancı medya organlarına yaptığı açıklamada, "DAEŞ’i ortadan kaldırırken bize yardım eden müttefiklerimizin sayılarının azaltılması gerekliliği ortaya çıktı" ifadesini kullandı. Özellikle Musul’un batısını teröristlerden kurtarmak için düzenlenen operasyonla birlikte askeri güç sayısının zirve yaptığına dikkat çeken el-İbadi, “Operasyonun tamamlanmasıyla bu sayı azalacaktır” diye konuştu.

ABD güçlerinin, DAEŞ’in Musul’u 2010’da ele geçirmesinin ardından dönemin Başbakanı Nuri el-Maliki tarafından çağırıldığını hatırlatan el-İbadi, kendi hükümetinin de bu politikayı sürdürdüğünü belirtti. Irak topraklarında 5 bin ABD askerinin bulunduğu tahmin ediliyor. bu askerlerin, Irak ordusu ve emniyet güçlerinin eğitilmesi için bir süre daha Irak topraklarında kalması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...