İbre muhafazakarlara mı dönüyor?

İngiltere’de seçimlerden, alışılmadık biçimde, bir koalisyon hükümetinin çıkabileceği konuşuluyor. Ancak son açık oturum Muhafazakârlara ivme kazandırabilir.

Haberler 30.04.2010 - 10:28

İbre muhafazakarlara mı dönüyor?

Genel seçime bir hafta kala İngiltere’de üç büyük partinin liderleri televizyondaki son açık oturumda kozlarını paylaştı. İşçi Partisi, Muhafazakâr Parti ve Liberal Demokratların ekonomi politikalarının masaya yatırıldığı tartışmanın kesin bir galibi yok gibi görünüyor.

Ancak programın hemen ardından seçmenin nabzını tutan iki ayrı araştırmaya göre Liberal Demokrat lider Nick Clegg yerini korurken, Muhafazakâr David Cameron’a yönelik destek yüzde 5 arttı, İşçi Partili Başbakan Gordon Brown ise yüzde 4 oranında geriledi.

İki hafta önceki ilk canlı açık oturumda parlak bir performans gösteren Liberal Nick Clegg’in bir anda yarışa dâhil olmasıyla, İngiltere’de epey bir süredir konuşulan koalisyon olasılıkları daha sık dile getirilmeye başlamıştı. Muhafazakârların her halükarda seçimi birinci sırada tamamlaması bekleniyor, ancak bunun Muhafazakâr Parti’ye tek başına hükümet kurmasını sağlayacak parlamento çoğunluğunu getirmeyebileceği yorumları yapılıyor.

Son bir haftadır yayınlanan kimi anketler Liberal Demokratları İşçi Partisi’nin önünde ikinci, bazı kamuoyu yoklamaları ise İşçi Partisi’ni kılpayı farkla ikinci sırada gösteriyor. Liberal Demokrat Parti’nin yüzde 28 ila 30 oranında bir oya sahip, ciddiye alınması gereken bir güç olduğu görülüyor.

Daha seçimler yapılmadan tartışılmaya başlanan koalisyon olasılıkları hakkında Liberal lider Nick Clegg, geçen Pazartesi yaptığı açıklamada, İşçi Partisi’yle koalisyon konusunda açık kapı bırakmış, ancak bu partinin seçimlerde 3. olması durumunda Gordon Brown’ın Başbakanlık koltuğunda oturmaması gerektiğini savunmuştu. İngiltere’nin seçim sisteminden ötürü İşçi Partisi’nin, oy oranı bakımından üçüncü sırada yer alsa dahi sandalye sayısı bakımından ikinci, hatta düşük bir olasılıkla birinci olma şansı bulunuyor.

Öte yandan İngiliz siyasetinde son 48 saatteki gelişmelerin ibreyi Cameron liderliğindeki Muhafazakâr Parti’ye döndürdüğü gözlemleniyor. 29 Nisan tarihli en son kamuoyu yoklamasına göre Muhafazakârların oyu yüzde 34 civarında görünüyor. Yüzde 29’la ikinci sırada yer alan İşçi Partisi’ni yüzde 28’le Liberal Demokratlar takip ediyor.

BROWN’IN YARASINI KAŞIMADILAR
Başbakan Brown seçim kampanyası sırasında sohbet ettiği, Doğu Avrupalıların ülkeye göçünden şikâyet eden İşçi Partisi seçmeni emekli bir kadın hakkında yanındaki kişiye “geri kafalı” yorumunu yapmış, ancak bu sözleri açık olduğunu unuttuğu yaka mikrofonu tarafından kaydedilmişti.

Brown bu sözlerinden ötürü seçmenlerden yoğun bir tepki aldı. Televizyondaki son açık oturum sırasında diğer iki liderin bu konuyu açmaması ise dikkat çekti.

Liderler arası canlı tartışma serisinin üçüncü ve son oturumunda Başbakan Brown Muhafazakâr David Cameron’u yoğun bir şekilde hedef aldı. Olası bir Muhafazakâr-Liberal koalisyonunun ekonomiye zarar vereceğini belirten Brown, her iki rakibinin de iktidar için hazır olmadığını savundu. Başbakan; Muhafazakârları gelecek yıl kamu harcamalarından 6 milyar Sterlinlik kesinti yapma vaatlerinden dolayı eleştirdi, vergi politikalarının ise adaletsiz ve ahlak-dışı olduğunu belirtti. Cameron ise Başbakan’ın haksız biçimde seçmenleri korkutmaya çalıştığını ve bu yaptığından ötürü utanması gerektiğini söyledi. Her iki lider, Liberal Clegg’in ülkede uzun zamandır bulunan yasadışı göçmenlere yönelik af vaadini şiddetle eleştirme konusunda ise birleşti.

Sayfa Yükleniyor...