İç çamaşırında 20 bin Euro ile yakalandı

İngiltere'de, üniversite öğrencisi bir kadın iç çamaşırına sakladığı 20 bin Euro'yla, İstanbul’a giden bir uçağa binmeye çalışırken yakalandı. 27 yaşındaki kadının, parayı Suriye'deki cihatçı militanlara götürdüğü iddia edildi.

09.07.2014 - 12:07

İç çamaşırında 20 bin Euro ile yakalandı

İngiltere doğumlu üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Nawal Msaad, Suriye'de savaşan Aine Davis adlı cihatçı için para kaçırırken Londra Heathrow Havalimanı'nda yakalandı.

Suriye'ye ulaşması planlanan 20 bin Euro'luk banknotlar streç filme sarılı halde Msaad'ın iç çamaşırından çıktı.

'ARKADAŞININ KOCASI İÇİN KURYELİK YAPIYOR'
Old Bailey Merkez Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 27 yaşındaki kadının kendisiyle yaşıt arkadaşı Amal El-Wahabi'nin kocası için kuryelik yaptığı söylendi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER
Savcı Mark Dennis iki kadının yıllardır arkadaşlık yaptığını belirtti. Msaad ve El-Wahabi terörizmi desteklemekle suçlandı. Fakat iki arkadaş suçlarını inkar etti.

Parayı karısından talep eden Suriye'deki cihatçı Aine Davis'in 20 bin Euro'yu Türkiye'den alacağı iddia edildi.

Davis geçen yıl Temmuz ayında cihatçı gruba katılmak için Londra'yı terketmişti. Mahkemenin belirttiğine göre 30 yaşındaki Davis cihatçı grupla 6-7 sene öncesinden bağlantıya geçmişti.

Savcı Dennis ''Bu davadaki suçlama iki kadının da Türkiye'ye Davis yararına ulaşacak olan bu paranın terörü desteklemek için olduğuna aşikar olmaları'' diyerek kadınların teröre destek suçundan yargılandıklarını belirtti.

1000 EURO KURYELİK PARASI
Nawal Msaad, kendisine 1000 Euro'luk kuryelik teklif edildiği sırada London Metropolitan Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları bölümünde okuyordu. Msaad 16 Ocak'ta İstanbul'a uçmak üzereyken kendisine neden İstanbul'a gittiği sorulduğunda yakalandı.

'ANNEME ALTIN ALACAKTIM'
Kısa bir tatil için gittiğini söyleyen kadın aynı zamanda annesine altın almak istediğini belirtti. Yanında 20 bin Euro olduğunu söylemesi üzerineyse özel bir odaya alınıp üstü arandı.

İç çamaşırı altına gizlenmiş 20 bin Euro'nun bulunması ardından Nawal Msaad tutuklandı. Msaad'ın tutuklandığı gün polis El-Wahabi'nin evine giderek telefonuna el koydu.

Mahkeme telefon aramaları ve WhatsApp mesajları aracılığıyla Davis, Msaad ve El-Wahabi arasındaki anlaşmanın günler öncesinden nasıl yapılmış olduğunu ortaya çıkardı.

Polis soruşturması sırasında sorulan sorulara yorum yapmayan Msaad'ın aksine, El-Wahabi terörle ilgili suçlamaları kabul etmedi.

Fakat mahkeme telefondan alınan bilgilerin kadının bu iddiasını çürüttüğünü bildirdi. Telefonda Davis'in karısına gönderdiği cihadist propogandalar içeren videolar bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...