İç savaş Esad'ın ekonomi başkentinde

Suriyeli muhalifler, Esad rejimine karşı geçtiğimiz hafta başkent Şam'da başlattıkları büyük saldırıyı bu kez de, Suriye'de ekonominin başkenti olarak bilinen Halep'e yaydı. Muhalifler Halep saldırısıyla, Esadı ekonomik açıdan çökertmeyi hedefliyor.

23.07.2012 - 12:23

İç savaş Esad'ın ekonomi başkentinde

Suriye'de Esad rejimine bağlı ordu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar başkent Şam ile Suriye ekonomisinin başkenti Halep'te yoğunlaşmaya başladı. Suriye ordusu, bu iki kenti muhaliflerden kurtarmak için savaş helikopterleri ve tanklar kullanıyor. Başkent Şam'da birçok bölge Esad'a bağlı ordu tarafından bombalandı.


Geçtiğimiz hafta başkent Şam'da Esad'a karşı büyük bir saldırı başlatan Suriyeli muhalifler, bu kez de saldırılarını Halep'te yoğunlaştırdı. Suriye'de 1.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci büyük kenti olan Halep aynı zamanda ticaretin merkezi. Muhalifler, iç savaşı Halep'e yayarak, Esad rejimini ekonomik açıdan da çökertmeyi hedefliyor.

MÜLTECİ KAMPI ELE GEÇİRİLDİ
Suriye'nin başkenti Şam'da hava destekli düzenlenen operasyonlarda kentin tüm kesimlerinden silah ve patlama sesleri yükseliyor. Ordu hava destekli olarak Şam'ın Mezze, Kefer Susa ve Haresta semtlerine operasyonlarını yoğunlaştırırken, Özgür Suriye Ordusu'nun Mezze semtinden çekildiği belirtildi.

Muhaliflerin Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Yermuk Filistin Mülteci Kampı'nda bir polis karakolu ve cephaneliği ele geçirdiği de iddia edildi.

ÇATIŞMALARDA 134 ÖLÜ
Suriye'de ordusunun çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda ise, çoğunluğu başkent Şam'ın banliyölerinde 134 kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, gün boyunca Şam'ın çeşitli semtlerinde gerçekleşen operasyonlarda 35 kişinin hayatını kaybettiğini ve Arabin'de ordunun ağır silahlarla saldırması sonucu birçok evin yıkıldığını bazılarında yangınların çıktığını ve sivillere ait araçların ateşe verildiğini ileri sürdü.

Örgüt, ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta 31, İdlib'te 20, Dera ve Halep'te 15'er, Deyru'z Zor'da 8, Hama'da 7, Lazkiye, Kuneytra ve Haseke'de birer olmak üzere güvenlik güçlerince açılan ateş sonucunda ölü sayısının 134'e çıktığını savundu.

FİRAR EDEN ASKERLER TÜRKİYE'YE SIĞINDI
Suriye'deki şiddet olaylarından kaçan, aralarında askerlerin de bulunduğu 25 Suriyeli daha Türkiye'ye sığındı.

Suriye'de ordudan firar eden 1 general, 1 albay, 1 binbaşı, 1 yüzbaşı, 1 üsteğmen, erler ve aileleri ile siviller olmak üzere toplam 25 Suriyeli, Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köyleri sınırına gelerek Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu. Suriyeliler, güvenlik önlemleri altında sınırdan minibüslerle alınarak Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri'ne getirildi. Türkiye'ye sığınan askerler ve aileleri Apaydın kampına, diğer Suriyeliler Şanlıurfa'ya gönderildi.

TÜRKİYE SINIRINDA ORMAN YANGINI
Suriye'nin Lazkiye kentinin Türkiye'ye yakın ormanlık alanlarında çıkan yangın ise devam ediyor. Üç gündür devam eden yangın, Türkiye'ye yaklaştı.

Lazkiye'nin, Yayladağı ilçesi sınırına 1 kilometre uzaklıktaki ormanlık alanlarında çıkan yangın, Suriye tarafından müdahale edilmediği için 3 gündür sürüyor. Yangının, bugün öğle saatlerinde rüzgarın yön değiştirmesiyle birlikte Türkiye sınırına yöneldiği ve sınıra 400 metre kadar yaklaştığı belirtildi. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...