İç savaşın yıldönümüne maçlı anma

Lübnan'da iç savaşın başlamasının yıl dönümünde, rakip siyasi liderler futbol maçı yaparak birlik oldukları mesajını verdi.

Anadolu Ajansı 14.04.2010 - 10:58

İç savaşın yıldönümüne maçlı anma

Lübnan'da rakip siyasi liderler, ülkede iç savaşın başlamasının yıl dönümünde, birlik olduklarını göstermek için futbol maçı yaptı.

Başbakan Saad Hariri, 14 Mart hareketi üyelerinden oluşan takıma kaptanlık ederken, 8 Mart ittifakı takımının kaptanı Hizbullah hareketinden bir milletvekili oldu.

13 Nisan 1975'te başlayan iç savaşın yıl dönümünde Beyrut'taki stadyumda yapılan maçın sloganı "tek takımız" oldu. 30 dakikalık maçın oyuncuları da bakanlar ve milletvekillerinden oluştu.

Oyunculardan Enformasyon Bakanı Tarık Mitri, "Lübnan'da polemik ulusal spordur. Artık, farklılıkları gidermek için gerçek spordan faydalanıyoruz" dedi.

BU MAÇ DA SEYİRCİSİZ OYNANDI
Hariri'nin takımının en genç üyesi, 29 yaşındaki milletvekili Sami Cemayel'in attığı gollerle 2-0 biten maç, bazı ulusal kanallardan canlı yayımlandı, ancak Lübnan'da bütün maçlarda olduğu gibi bu maç da seyircisiz oynandı.

Lübnan'ın en genç milletvekili Sami Cemayel, maçta iki gol atarak takımının kazanmasını sağladı. Lübnan'ın en genç milletvekili Sami Cemayel, maçta iki gol atarak takımının kazanmasını sağladı.

Lübnan'da haziran ayında yapılan genel seçimlerin ardından aylarca süren çalışmaların sonunda Hariri'nin çoğunluk koalisyonuyla Hizbullah liderliğindeki muhalefet geçen kasım ayında birlik hükümetini kurmuştu.

Lübnan'da 1975-1990 iç savaşında 150 binden fazla kişinin hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...