AB'den Macaristan'a "idam cezası" tepkisi

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın ülkede idam cezasının geri getirilmesini tartışmaya açmasına tepki gösterdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.06.2015 - 14:49

AB'den Macaristan'a "idam cezası" tepkisi

AB Komisyonu Bakanı Jean-Claude Juncker, Almanya'nın Süddeutsche Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Macaristan'ın idam cezasını getirmesi durumunda bunun "AB'den ayrılma sebebi" olacağını söyledi.

Temel siyasi görüşünün idam cezasının olmaması yönünde olduğunu belirten Juncker, "İdam cezasını getirenin AB'de yeri yoktur" dedi.

AB'ye 2004'te üye olan Macaristan'da idam cezası 1990'da komünizmin çöküşünden kısa bir süre sonra kaldırılmıştı.

AB'ye yönelik eleştirileriyle gündeme gelen milliyetçi çizgideki Macaristan Başbakanı Orban, nisan ayında ülkede işlenen bir cinayetin ardından AB'de yasak olan idam gibi ağır cezaların yeniden getirilmesinin düşünülmesi gerektiğini söylemişti.

"DİKTATÖR" AÇIKLAMASI

Röportajda Juncker'e Viktor Orban'ı Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen AB Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde şaka yollu "diktatör" diyerek karşılaması da soruldu. Juncker, "Ben Viktor Orban'ı iki yıldan beri diktatör olarak karşılıyorum. Bu dostluğun açık bir ispatıdır" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...