Yunanlı yetkililer, Mısır'a giden bir Libya uçağının Yunan hava sahasından geçtiğini bildirirken, medya bunun Kaddafi'nin uçağı olduğunu öne sürdü.

İlişkili Haberler


Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nden bir yetkili ‘Falcon 900’ model bir jetin Atina’nın FIR hattından geçerek Mısır’a doğru yöneldiğini ve yaklaşık 15 dakika Atina’nın FIR hattında kaldığını söyledi. Ancak Reuters haber ajansına konuşan bakanlık yetkilisi uçağın kime ait olduğuna dair ellerinde bilgi olmadığını da belirtti.

Yunan Hava Kuvvetlerine ait bir kaynak da Libya havayollarına ait uçakta VIP yolcunun bulunmadığını söyledi.

UÇAĞIN KADDAFİ'YE AİT OLDUĞU İDDİA EDİLDİ
Yunan ''in.gr'' haber sitesinde yer alan haberde, Trablus'tan kalkan ve uçuş planında varış noktası olarak Kahire'yi gösteren uçağın, henüz teyit edilmemiş bilgilere göre Libya lideri Muammer Kaddafi'ye ait olduğu kaydedildi.

Haberde, uçağın Girit Adası'nın güneybatısından geçtiği, Atina FIR Hattı içinde ise 15 dakika kadar kaldığı belirtildi.

Yetkili makamların uçağın Falcon tipi olduğunu ve VIP uçuşlar için kullanıldığını ifade ettikleri kaydedilen haberde, uçağın Atina FIR Hattı'ndan geçişinde yolcuları hakkında bilgi vermediği, nitekim uluslararası havacılık kuralları çerçevesinde böyle bir yükümlülüğü bulunmadığı vurgulandı.

'UÇAK DÜN AMMAN'DAYDI'
Haberde, yine teyidi alınmayan bilgilere göre, aynı uçağın dün de Ürdün'ün başkenti Amman kentinde bulunduğu belirtildi.

KAHİRE'YE BİR LİBYA UÇAĞI İNDİ
Bu gelişmeler yaşanırken Mısır'a içinde Libya'nın İkmal ve Lojistik'ten sorumlu üst düzey yetkilisini taşıyan bir uçak Kahire'ye indi. Mısırlı yetkililer uçağın Trablus'tan geldiğini doğruladı ancak bu uçağın Atine üzerinde görünen uçak olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.