İdlib neden önemli?

İdlib, Suriye iç savaşının en kritik bölgelerinden. Hem rejim, hem Rusya hem de ABD açısından önemli. Hepsi açısından nedenleri farklı olsa da.

NTV Haber 07.10.2017 - 12:51 | Son Güncelleme : 07.10.2017 - 13:04

İdlib neden önemli?

İdlib Türkiye, İran ve Rusya'nın çatışmasızlık bölgesi konusunda uzlaştığı bir bölge. Türkiye'nin hemen sınırında, kuzeyde Hatay ve Afrin, doğuda Halep ve batıda Akdeniz sahilindeki Lazkiye ile çevrili.  

Suriye'de yıllardır süren savaşın en önemli kördüğümlerinden de biri. Suriye’nin kuzeybatısındaki idlib, Akdeniz’e açılan kapı olan Lazkiye’ye de çok yakın. Aslında kritik bölgelerin  de kesişme noktasında.   

Lazkiye-Halep-Hama gibi önemli şehir merkezlerine giden yollara ulaşabilirliği, Akdeniz'e çıkış olasılığı ve rejimin kalbi durumundaki Lazkiye'ye coğrafi yakınlığı gibi nedenlerle muhalifler açısından Suriye'deki en önemli kale durumunda.  

Bir diğer kritik konuda nüfus yoğunluğu. Ülkenin farklı bölgelerinden aldığı göç ile de nüfusu iki milyona ulaştı. Halep'ten ayrılanlar İdlib'e sığındı. 

Aynı zamanda muhaliflerin de kalesi. Kentin kontrolü Suriye’nin el Kaide'si olarak nitelendirilen Heyet Tahrir-u’ş Şam örgütünün elinde. 

ABD, Rusya, İran ve Esad rejiminin farklı gerekçelerle İdlib’e operasyon düzenleyebileceği konuşuluyordu.   

Sayfa Yükleniyor...