İflas için geri sayım

ABD'de borçlanma limitinin yükseltilmesi için sürenin dolmasına saatler kaldı kaldı. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler dün de borçlanma limitinin yükseltilmesi konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Haberler 16.10.2013 - 10:45

İflas için geri sayım

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi liderlerin dün gün içinde hazırladığı iki plan da parti içindeki özellikle Çay Partisi destekli milletvekillerinden yeterli destek bulamaması nedeniyle oylamaya sunulamadı.

Cumhuriyetçi liderlerin bu son dakika girişimlerinin, hem Beyaz Saray ve Demokratlar hem de Cumhuriyetçi Parti içinden bile yeterli destek almaması uluslararası piyasalarda da tedirginliği arttırdı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, borç tavanı krizinde son 1 güne giren ABD'nin "AAA" olan kredi notunun görünümünü negatife çevirdiğini açıkladı.

Temsilciler Meclisi'ndeki çabaların dün sonuçsuz kalması sonrası, zamana karşı yarışan Senato'da her iki partinin liderleri arasında müzakereler yeniden başladı.

Senato Demokrat Çoğunluk lideri Harry Reid ve Senato Cumhuriyetçi Azınlık lideri Mitch McConnell'ın sözcüleri, iki haftadır kapalı federal hükümetin yeniden açılması ve borçlanma limitinin yükseltilmesini sağlayacak bir yasal düzenlemenin oluşturulmasını amaçlayan müzakerelerin yeniden başladığını açıkladı.

Sözcüler, Kongre'nin iki kanadından da geçebilecek hızlı bir anlaşmaya varılması ihtimali konusunda iyimser olduklarını dile getirdi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Senato liderlerinin üzerinde çalıştığı anlaşma, Hazine'nin borçlanma yetkisinin 7 Şubat'a kadar uzatılmasını ve hükümetin de en erken Ocak ortasına kadar yeniden açık kalmasına imkan verecek şekilde fonlanmasını öngörüyor.

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçi lider Boehner'i grubuna söz geçirmemekle suçladı. ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçi lider Boehner'i grubuna söz geçirmemekle suçladı.

OBAMA DEMOKRAT LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ
ABD Başkanı Barack Obama da, dün Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat liderlerle Beyaz Saray'da bir görüşme yaptı.

Meclis Demokrat Azınlık lideri Nancy Pelosi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, borçlanma tavanı konusunda bir anlaşmaya varılacağına dair "iyimser" olduğunu söyledi.

Pelosi, "İyimserim, çünkü borçlanma tavanını yükseltmemek çok yıkıcı etkilere yol açacağından dolayı, Cumhuriyetçi Parti içerisinde doğru yolu görecek kişiler olacaktır" dedi.

BUGÜN HAZİNE BAKANIYLA GÖRÜŞECEK
Borçlanma limitinin yükseltilmesi için son güne girilirken bugün Hazine Bakanı Jack Lew ile bir görüşme yapacak olan ABD Başkanı Obama, yerel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner'ın kendi parti grubuna söz geçiremediğini savundu.

Obama, ABD'nin olası bir temerrüde düşmesi tehdidinin önlenmesi için "çok fazla zamanları olmadığı" uyarısında bulunarak, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilere, hükümetin yeniden açılması ve ABD'nin borçlarını ödeyebilmesini sağlamak için "doğru olanı yapmaları" çağrısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...