İHA hedefleri için 'suikast mahkemesi'

İnsansız hava araçlarıyla saldırılacak kişilerin listesini ABD Başkanı Obama'ya veren isim olarak tanınan Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı Brennan'ın Perşembe günü verdiği ifadenin ardından ABD'li senatörler, İHA hedeflerini değerlendirecek bir suikast mahkemesi kurulmasını tartışıyor.

11.02.2013 - 16:55

İHA hedefleri için 'suikast mahkemesi'

ABD Senatosu, insansız hava araçları programı kapsamında 'hedef'leri ele alacak ve programın kapsamını sınırlayacak gizli bir suikast mahkemesi kurulması fikri üzerinde duruyor.

FoxNews'a göre; bu fikir, ABD Başkanı Barack Obama'nın CIA Başkanlığı'na aday gösterdiği Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı John Brennan'ın adaylığıyla ilgili Senato İstihbarat Komitesi'ne verdiği ifadede "tartışmaya değer" sözünü kullanması üzerine gelişti.

'ÖLÜM LİSTESİ'Nİ SAVUNDU
ABD Başkanı Barack Obama'nın CIA başkanlığına aday gösterdiği Beyaz Saray Terörle Mücadele Danışmanı John Brennan, geçtiğimiz Perşembe günü, 4 saat boyunca "ölüm listesi"ni savundu. Brennan, insansız hava araçlarının sadece bir caydırıcı unsur olarak, yakın ve büyük terörist tehditler için kullanıldığını iddia etti, CIA'nin sorgulama yöntemi ''Waterboarding''i ''menfur'' bir yöntem olarak tanımladı.

İnsansız hava araçlarının sadece bir caydırıcı unsur olarak, yakın ve büyük terörist tehditler için kullanıldığını savunan Brennan, bu saldırıların cezalandırma aracı olarak kullanılmadığını söyledi.

İnsansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıların kanunlara tamamen uyumlu olduğunu iddia eden Brennan, yine de teröristlerin canlı ele geçirilmelerinin bilgi edinme açısından öldürülmesinden daha iyi olduğunu belirtti. Brennan, insansız hava araçları saldırılarında sivil ölümlerin ise seyrek yaşandığını iddia etti.

OBAMA ZOR DURUMDA BIRAKTI
Brennan'ı zor durumda bırakan bir diğer konu ise ifadeden saatler önce ABD Başkanı Barack Obama'nın sürpriz kararı oldu. Obama yurtdışında, El-Kaide ile işbirliği yapan Amerikalılara karşı insansız hava araçlarının kullanılmasının gerekçelerine yönelik Adalet Bakanlığı'nın tavsiyelerini içeren gizli dosyayı, uzun bir direnişin ardından komiteye gönderdi.

İnsansız hava araçlarıyla yapılan saldırılar, aralarında Yemen ve Pakistan'ın da bulunduğu ülkelerde sivillerin de ölümüne neden olduğu için insan hakları savunucuları tarafından "yargısız infaz" olarak değerlendiriyor.

2011 yılının Mart ayında Pakistan'da dört militanı taşıyan bir araca düzenlenen insansız hava aracı saldırısında aşiret liderleri ve yerel tüccarların da aralarında bulunduğu 40 kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...