Doğu Akdeniz'de tansiyon yükseliyor. Gazze'ye yardım götüren gemiler Kıbrıs'ın doğusunda buluşmaya hazırlanıyor. Ama İsrail'de de hazırlık var. Tatbikat bile yapan İsrail ordusu, hükümetin emriyle gemileri durdurmakta kararlı.

Gazze'ye yardım malzemelerini taşıyan konvoy ise pes etmeyeceğini söylüyor. İnsani Yardım Vakfı İHH'nın sitesinde ise, filodaki gemilerden biri olan Mavi Marmara'dan yayın yapılıyor. Gemiden canlı yayın İHH'nın internet sitesinden takip edilebilir.

İsrail basını iki gündür yardım konvoyu ile ilgili haberler yapıyor. Mavi Marmara'dan yapılan canlı yayın da, İsrail haber sitelerinde geniş yer buldu.

Yedioth Ahranot gazetesiyle bağlantılı olan Ynet haber sitesi, gemiden canlı yayın yapıldığını duyurdu ve yayını yapan İHH'nın linkini verdi.

CANLI YAYIN LİNK'İ 3'E KATLANDI
Ynet'in canlı yayın linkini yayımlamasının ardından izleyici sayısının üçe katlandığı, bunun üzerine organizatörlerin canlı yayın yerine İsrail'in Gazze'de 2009 yılı başında düzenlediği "Dökme kurşun" operasyonundan görüntüleri ekrana getirdikleri, sonra yeniden canlı yayına dönüldüğü belirtildi.

SIK SIK TÜRKÇE DE KONUŞULUYOR
Genel olarak Arapça gerçekleşen canlı yayındaki görüntülerle ilgili bilgi verilen sitede, sık sık Türkçe konuşulduğunun duyulduğu da ifade edildi.

İSRAİL DENİZ KUVVETLERİ BEKLEMEDE
İsrail basınında da, filonun Gazze yolculuğu ve İsrail ordusunun hazırlıkları birinci sayfalarda geniş yer buldu. Gazetelerin ortak başlıklarında filonun yarın geleceği, İsrail ordusunun, karasularına giren gemileri engelleyeceği belirtildi.

Maariv gazetesi, ilk sayfasından verdiği "Deniz Kuvvetleri Beklemede" başlıklı haberinde, Gazze'ye gelen konvoyun durdurulması için tüm hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Haberde, gemideki eylemcilerin güvenlik kontrolünden geçirilmelerinin ardından Ben Gurion Havalimanına götürülerek sınır dışı edilecekleri, tahliye belgelerini imzalamaya yanaşmayanların cezaevlerine nakledilecekleri hatırlatıldı. Haberde, operasyonun şiddete gerek kalmadan tamamlanmasını umdukları ifadesi yer aldı.

GEMİ DURDURMAK İÇİN BİNLERCE KİŞİLİK PERSONEL HAZIR
Jerusalem Post gazetesi, İsrail ordusunun gemileri durdurma operasyonuna binlerce kişilik personelin katılacağını, bunların arasıda elit birimlerin de bulunacağını yazdı.

İsrail ordusu gemilere çıkıp, yolcuları sahile çıkarma yöntemleriyle ilgili tatbikatlar yapıyor. Gemilerde bulunanların uçakla sınırdışı edilmesi planlanıyor. Buna yanaşmayanlar ise hapse atılacak.

Tatbikatlarda, gemilerinde patlayıcılarla dolu olması ihtimalinin de göz önüne alındığı belirtiliyor.

YA SINIRDIŞI YA HAPİS
İsrail, gemilerin Gazze'ye yanaşmasına izin vermeyeceğini, ancak malzemelerin Aşdod limanına gönderilmesi halinde, incelemelerin ardından malzemelerin Gazzeliler'e iletileceğini söylüyor.

TOPLAMA KAMPINDAN BAHSEDİYORLAR
Yedioth Ahranoth gazetesi, "Gazze aktivistleri: Bizi toplama kampına koyacaklar" başlığı ile verdiği haberde şu ifadeler yer aldı:

"Gazze'ye Özgürlük konvoyunun organizatörleri, Güney Kıbrıs'ın karasularına giriş izni vermemesine rağmen, zamanında Gazze'de olacaklarını söyledi. Organizasyonun lideri 'Gazze halkı bir toplama kampında. Bizi de, eğer tutuklarlarlarsa böyle bir kampa koyacaklar' dedi."

Gazete İsrail'in, aralarında Türkiye, İrlanda ve Yunanistan'ın da bulunduğu birçok ülkeye karasularını kapamayı önerdiği, ancak sadece Güney Kıbrıs'ın bu isteğe olumlu yanıt verdiğini yazdı.

GAZZELİLERE DEĞİL, HAMAS'A HİZMET EDİYORLAR
İsrail'in filonun gelişinden itibaren medyayı etkin bir şekilde kullanmak için strateji geliştirdiği de yazıyor. Yedioth Ahranoth, İsrail'in 'Filo Gazzelilere değil, terör örgütü Hamas'a hizmet ediyor' mesajı vermeye çalışacağını duyurdu.

ŞALİT'E YARDIM ETMEYİ REDDETİLER
Jerusalem Post gazetesi ise haberinde, aktivistlerin Hamas'ın elinde esir bulunan asker Gilad Şalit'e yardım etmeyi reddettiğini yazdı.

"İsraili esir askerin ailesi, organizatörlerin Gilad Şalit'e mektup ve gıda malzemesi götürmesi karşılığında, filonun Gazze'ye girmesi için destek vereceklerini söyledi. Ancak "Özgür Gazze" filosunun organizatörleri öneriyi hemen reddetti."

GEMİLER ULUSLARARASI SULARDA BULUŞACAK
Öte yandan Gazze'ye ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, prefabrik evler ve çocuk parkları taşıyan 9 gemi yollarına devame ediyor.

Kıbrıs'ın güneyinde uluslararası sularda buluşacak olan gemiler arasında Mavi Marmara dışında, İngiltere, İrlanda, Cezayir, Kuveyt ve Yunanistan'dan gelecek 8 gemi bulunuyor.

GAZZE'DE OTEL ODALARI BİLE HAZIR
Gazze'de ise umutlu bir bekleyiş var. Hamas yönetiminin Başbakan Yardımcısı Yusuf Rizga gemilerin Gazze'ye ulaşacaklarından ümitli olduklarını söyledi. Bölgede hazırlıklar da tamamlanmak üzere. Bütün yolcular için otel odaları kiralanmış, limanın küçük olması nedeniyle gemileri boşaltmak için küçük tekneler de hazırlanmış durumda.

Gemilerin yarın Gazze kıyılarına varması bekleniyor.