Darbe soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri bulunan tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun 26 Temmuz'da bir NATO toplantısına katıldığı ve 5 Ağustos'a kadar NATO üssündeki görevine devam ettiği açıklanmıştı.

Ancak Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden bir yetkili tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun 22 Temmuz'da kimliklerini teslim ettiğini ve o tarihten beri kendisinden haber alınamadığını belirtti. Birbiriyle çelişen bu iki açıklama yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Darbe girişiminin ardından ABD’ye sığınma başvurusunda bulunduğu iddia edilen tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun NATO'nun müttefik dönüşüm komutanlığındaki görevinden 5 Ağustos'ta ayrıldığı açıklandı.

Tümamiral Uğurlu'nun 26 Temmuz'daki endüstriyel danışma grubunun çalışma toplantısında çekilmiş fotoğrafı NATO'nun internet sitesinde yer aldı.

Buna karşın Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden adı açıklanmayan bir yetkili, Uğurlu'nun 22 Temmuz'da kimliklerini teslim ettiği ve o tarihten beri kendisinden haber alınamadığını belirtti.

Dolayısıyla birbiriyle çelişen bu iki açıklama yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Reuters haber ajansına konuşan ve adı açıklanmayan Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden bir yetkili, tümamiral Uğurlu'nun geçtiğimiz ay hakkında çıkarılan gözaltı kararının ardından hiçbir çağrıya yanıt vermediğini belirtti.

Türk yetkili, "22 Temmuz'da rütbelerini ve kimliğini üste bıraktı ve bundan sonra kimse kendisinden haber alınamadı" dedi.

Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun ABD'den sığınma talebinde bulunduğu iddia edildi. 
Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu'nun ABD'den sığınma talebinde bulunduğu iddia edildi. 

Tümamiral Uğurlu'nun ABD'den sığınma talebinde bulunduğu haberini de aynı haber ajansı geçmişti. 

Darbe girişiminin hemen ardından açılan İzmir'deki gizli bilgi ve belge bulundurma soruşturmasında sahte delil üretmek ve fişleme yapmak suçlarından Uğurlu hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Tümamiral Uğurlu'nun YAŞ kararıyla ordudan ihraç edildiği 28 Temmuz'ta NATO'nun internet sitesinde yer alan bir haberde, tümamiral Uğurlu'nun NATO endüstriyel danışma grubunun çalışma toplantısına katıldığı belirtiliyor.

Sitede 26 Temmuz'ta yapıldığı belirtilen toplantıya katılan Uğurlu’nun fotoğrafına da yer veriliyor.

Diğer taraftan NATO eğitim komutanlığı sözcüsü Jay Paxton yazılı bir açıklama yaparak, Uğurlu’nun müttefik dönüşüm komutanlığındaki görevinin 5 Ağustos tarihinde sona erdiğini açıkladı.

Paxton açıklamasında, tümamiral Uğurlu'nun 16 Ağustos tarihi itibarıyle görevini tümamiral Önder Çelebi’ye devredeceğini belirtti.

Dolayısıyla bu gelişme, Uğurlu'nun 22 Temmuz’ta kimliklerini bırakarak NATO üssünü terkettiği ve o tarihten beri kendisinden haber alınamadığı bilgisiyle çelişiyor.

Tümamiral Uğurlu’nun sığınma talebinde bulunduğu iddiası ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde de gündeme geldi.

Sözcü Elizabeth Trudeau, "Sığınma taleplerinin ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi’nce incelediğini" ve "Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda yorum yapmasının doğru olmadığını" belirtti. Benzer bir açıklama da ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi'nden geldi.

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi sözcü Steve Blando yaptığı açıklamada, “Herhangi spesifik bir sığınma talebi hakkında bilgi veremeyiz" ifadesini kullandı.