Mısır'da güvenlik güçlerinin, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerine yönelik gözaltı operasyonlarını sürdürüyor.

Son operasyonlarda İhvan yöneticilerinden Prof. Dr. Muhammed el-Bilteci, Ali Fethul Bab, Halid Ezheri ve Cemal Aşri'nin gözaltına alındığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin, Bilteci, eski Çalışma Bakanı Ezheri ve eski Milletvekili Aşri'nin, Kahire'nin batısında bulunan Giza bölgesindeki bir eve düzenledikleri baskında gözaltına alındıkları belirtildi.

İhvan liderlerini ve kadrolarını yakalamak için ekiplerin "takip ve araştırma çalışmalarını" sürdürdükleri ifade edilen açıklamada, gözaltındaki şahısların yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde Tora Cezaevine nakledildiği kaydedildi.

Bilteci'nin 17 yaşındaki kızı Esma 14 Ağustos'ta polisin Kahire'deki bir protesto kampına düzenlediği baskın sırasında hayatını kaybetmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldığı bir televizyon programında, Bilteci'nin öldürülen kızı Esma'ya yazdığı bir şiiri dinlerken canlı yayında gözyaşlarını tutamamıştı.VİDEOYA GİT