İlişkili Haberler

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Sözcüsü Şirvan Zirar, siyasi partilerin bölgedeki yerel ve başkanlık seçimlerinin eylül ayına ertelenmesinde hemfikir olduklarını belirtti.

Zirar, IKBY'deki siyasi partiler arasında uzun süredir tartışmalara yol açan bölge meclisi için yapılacak milletvekili ve başkanlık seçim tarihine ilişkin açıklamalarda bulundu.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin gelecek hafta Bağdat'ta yapacağı temasların ardından yerel ve başkanlık seçim tarihini belirlemesini beklediklerini dile getiren Zirar, başbakanlık yetkilileriyle yaptıkları görüşmede seçim takviminin kısa süre içinde açıklanması gerektiğini kendilerine ilettiklerini söyledi.

"Siyasi partilerin çoğunluğu IKBY'deki seçimlerin eylül ayında yapılmasında hemfikirdir." diyen Zirar, Irak'taki genel seçimlerin 12 Mayıs'ta yapılacağını, bunun ardından bölgede seçimlere gidilmesinin daha isabetli bir karar olacağını dile getirdi.

ÖLENLER SEÇMEN LİSTESİNDE İDDİASI

Zirar, seçmen listesinde ölenlerin isminin olduğuna dair iddialara ilişkinse, "Ölülerin seçmen listesinden çıkarılması için önemli adımlar atıldı. Irak erzak pusulasından aldığımız bilgilerle iyi mesafe katettik. Belirli ölçüde, ölenleri ve göçmenleri seçim listesinden temizledik." diye konuştu.

"SEÇİMLERİN ERTELENECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ"

IKBY'de genel, yerel ve başkanlık seçimlerinin bir arada yapılması ihtimalinin de gündeme geldiğini, bunun hem teknik olarak hem de maliyet açısından fayda sağlayacağını düşündüklerini söyleyen Zirar, "Ancak bölgedeki yerel seçimlerin erteleneceğini tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bölgedeki milletvekili seçimlerinin normal şartlarda 1 Kasım 2017'de yapılması gerekiyordu, ancak IKBY Parlamentosu, siyasi partilerin yeterli hazırlığı yapamadığı ve 25 Eylül 2017'de düzenlenen tartışmalı referandum gerekçesiyle mevcut 4'üncü meclis devresini 8 ay uzatma kararı almıştı.

Bu kararla birlikte seçimlerin de en geç temmuz ayına kadar yapılması gerekiyor.