İki Alman’dan biri “sınırlar mültecilere kapatılsın” diyor

Almanya’da yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın yarısının mülteci akınının durdurulması için sınırların kapatılmasından yana olduğunu ortaya koydu.

Haberler - DHA 21.10.2015 - 11:14

İki Alman’dan biri “sınırlar mültecilere kapatılsın” diyor

INSA tarafından Focus Online için yapılan araştırmaya göre, Almanların yüzde 48’i sınırların mültecilere kapatılmasını istiyor. Yüzde 12’lik bir kesimin görüş belirtmekten kaçındığı araştırmada yüzde 40 sınırların açık tutulması gerektiğini düşünüyor.

Araştırmaya göre, sınırların kapatılmasını en çok Almanya için Alternatif Partisi AfD taraftarları istiyor. AfD seçmeninin yüzde 95’i, Hür Demokrat Parti FDP taraftarlarının ise yüzde 49’u “mülteci akınının durması için sınırlar kapatılsın” görüşünde. Buna karşı çıkanlar ise yüzde 63 ile Yeşiller Partisi, yüzde 51 ile Sosyal Demokrat Parti taraftarları. Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU seçmeninin ise yüzde 41’i sınırların kapatılmasını, yüzde 47’si ise açık tutulmasından yana.
Eyaletler bazında bakıldığında sınırların kapatılmasını en çok Saksonya (yüzde 62), Hessen ve Thüringen ( yüzde 58) ve Rheinland-Pfalz (yüzde 56 ) eyaletinde yaşayanlar istiyor. Sınırların kapatılmasına en çok karşı çıkan eyalet ise yüzde 58 ile Bremen.

YÜZDE 58 MERKEL’İN POLİTİKASINA KARŞI

Araştırma sonuçlarına göre, Başbakan Angela Merkel’in mülteci politikasını destekleyenlerin oranı sadece yüzde 28.Katılımcıların yüzde 58’i izlenen politikalara karşı çıkarken, yüzde 14 ise görüş belirtmekten kaçındı. Hükümet ortaklarından CDU/CSU seçmeninin yüzde 44’ü, SPD seçmeninin de yüzde 57’si izlenen politikaları yanlış buluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 65’i, birlik partilerinin ise yüzde 56’sı, mülteci politikası nedeniyle Angela Merkel’in başbakanlığını tehlikede görüyor.

Sayfa Yükleniyor...