11 Mart depremi ardından reaktörleri hasar gören ve radyoaktif sızıntı yaşanan Fukuşima nükleer reaktöründeki soğutma çalışmalarına katılan iki itfaiyeci dün rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Bugün de iki Japon radyasyon nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Çin Güvenlik ve Karantina İdaresinden yapılan açıklamada, Çin'e gelen iki Japondaki radyasyon seviyesinin ciddi oranda yüksek olduğunun saptandığı ve bu kişilerin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Çin'e gelişlerinde bagaj ve elbiseleri imha edilen iki Japonun deprem ve tsunami felaketinden zarar gören nükleer santrale yakın bir bölgede yaşadığı ifade edildi.

KABUS BİTMİYOR
Öte yandan Fukuşima nükleer santralinin reaktörlerinden birinin merkezinde hasar olabileceği bildirildi. Japon nükleer güvenlik kurumunun sözcüsü Hidehiko Nişiyama, altı reaktörlü santralin 3’üncü reaktöründe "bir şeyin hasar görmüş olabileceğini" söyledi.

Nişiyama, hasarın reaktörün çekirdeğinde olabileceğini belirtti. Bu türden bir hasarın çevreye daha ciddi radyoaktif madde yayılma ihtimalini artırdığı kaydedildi.