'İki palyaço' kızdırdı

İtalya’daki seçim sonuçlarına Alman sosyal demokrattan gelen değerlendirme, hem ülkesinde hem de İtalya’da tepki buldu.

28.02.2013 - 08:11

'İki palyaço' kızdırdı

İtalya'da, 'sonuç kaos' yorumlarına neden olan seçimde, merkez sol ittifak meclisin alt kanadında, Berlusconi'nin orta sağ bloğu ise Senato'da çoğunluğa sahip oldu.

Seçimin asıl galibi, tepki oylarıyla yüzde 25'leri gören siyasetin yeni ismi komedyen Beppe Grillo oldu.

Bu sonuca, Almanya'da anamuhalefetteki sosyal demokratların başbakan adayı Peer Steinbrueck'den gelen değerlendirme, hem ülkesinde hem de İtalya’da tepki buldu.

Steinbrueck, Berlusconi ve Grillo'yu kastederek, "İtalyan seçimlerini 2 palyaçonun kazanması karşısında dehşete düştüm" yorumu yaptı. Steinbrueck ayrıca Berlusconi için, "Testesteron seviyesi tavan yapmış palyaço" ifadesini de kullanırken, bu sözlere İtalya'nın tepkisi gecikmedi.

Berlusconi ve Grillo Berlusconi ve Grillo


Berlin'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Corcio Napolitano, Steinbrueck ile olan akşam yemeğini iptal ederken, Almanya Başbakanı Merkel'in lideri olduğu Hristiyan Demokratlar da Steinbrueck'i eleştirdi.

Sözleri üzerine, "Züccaciye dükkanındaki fil" benzetmesi yapılan Steinbrueck'in, eylül ayındaki seçimlerde şansını azaltmış olabileceği belirtiliyor. Almanya'da siyasetçilerin ciddiyetten uzaklaşması veya diğer ülkelerin iç işleriyle ilgili yorumlar yapılması hoş karşılanmıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...