Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in bir bakanı daha "intihal" skandalı kurbanı oldu. Savunma Bakanı Karl Theodor zu Guttenberg'den yaklaşık iki yıl sonra bu kez de Eğitim Bakanı Annette Schavan, intihal nedeniyle hem doktorluk unvanını hem de bakanlık koltuğunu kaybetti.

Eğitim Bakanı Annette Schavan, Başbakan Angela Merkel'le birlikte kameraların karşısına geçerek istifa ettiğini açıkladı.

Yakın arkadaşı Eğitim Bakanı Annette Schavan'ın dün akşam istifasını kendisine sunduğunu belirten Başbakan Merkel, "Derin bir üzüntü duyarak, istifasını kabul ettim" dedi.

MERKEL YENİ BAKANI AÇIKLADI
Başbakan Angela Merkel, Schavan'ın yerine gelecek ismi de aynı basın toplantısında açıkladı. Merkel, Aşağı Saksonya Eyaleti Bilim Bakanı Johanna Wanka'nın yeni eğitim bakanı olduğunu duyurdu.

Eğitim Bakanı Annette Schavan'ın doktor unvanının elinden alınmasından sadece 4 gün sonra istifa etmesi dikkat çekti.

DOKTOR UNVANI DA GİTTİ
32 yıl önce felsefe fakültesinde yazdığı tezin bazı bölümlerinde intihal olduğu sonucuna varan Düsseldorf Üniversitesi, Eğitim Bakanı Annette Schavan'ın doktorluk unvanını geçtiğimiz Salı günü geri almıştı.

SAVUNMA BAKANI DA İSTİFA ETMİŞTİ
Merkel 2011 Mart ayında yine bir "intihal" skandalıyla karşı karşıya gelmişti. Savunma Bakanı Karl Theodor zu Guttenberg, intihal yaptığı gerekçesiyle istifa etmek zorunda kalmıştı. Guttenberg istifası sonrası ABD'ye yerleşmişti.