İkinci bomba çok daha büyüktü

Norveç'te yaşanan ve 77 kişinin hayatına malolan saldırının sorumlusu Breivik'in aslında çok daha büyük ikinci bir bomba daha hazırladığı ortaya çıktı.

18.08.2011 - 10:05

İkinci bomba çok daha büyüktü

Anders Behring Breivik'in Oslo'nun 85 mil kuzeyinde kiraladığı bir arsada ele geçirilen bomba neredeyse 1,5 ton ağırlığında ve kullanmaya hazır olarak bulundu.

Polis 27 Temmuz'da ıssız bir tarlada patlayıcılar bulduğunu ve etkisiz hale getirdiğini açıklamış ancak patlayıcıların büyüklüğü hakkında bilgi vermemişti.

Breivik'in eylemde kullandığı 950 kiloluk bomba 8 kişinin ölümüne neden olmuştu, saldırgan 69 kişiyi de ateş ederek öldürmüştü.

BREIVIK'E YANLIŞ CEZA VERİLMİŞ
Oslo Şehir Mahkemesi Hakimi Kim Hager, Norveç yasaları uyarınca bir kişiye suçu ne olursa olsun en fazla 2 hafta hücre cezası verilebileceğini belirterek, Breivik'e verilen 4 haftalık hücre cezasının hata olduğunu söyledi. Kim Hager, ”Breivik'e verilen hücre cezası, yüksek mahkeme kararlarına aykırı bir karar”dedi. Savcı Christian Hatlo ise, yasada belirsizlikler bulunduğunu belirterek mahkemenin, savcılığın talebini yerine getirdiğini söyledi.

ULUSAL ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Öte yandan, Oslo'daki bombalı saldırı ve Utoya adasındaki katliamda yaşamını yitiren 77 kişi için 21 Ağustos pazar günü ulusal anma töreni düzenlendi. Törene İskandinav ülkeleri Başbakanları ve Kraliyet aileleleri de davet edildi. Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, Norveç Başbakanı Stoltenberg'in daveti üzerine törene katılacağını söyledi. Törene Danimarka'nın Veilaht Prensi Frederik'in de katılacağı bildirildi. Törene ayrıca her iki olayda yaşamını yitirenlerin yakınları ve sağ kurtulanlar katılacaklar. Tören Oslo Spektrum'un da saat 15.00'de başlayacak. 19 Ağustos cuma günü ise adadaki katliamda ölenlerin yakınları adaya çıkarılacak, cumartesi günü de adadaki katliamdan sağ kurtulanlar adaya çıkarılacak. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılacak ada ziyaretinde sağlık personeli da hazır

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...