Menbiç'ten sonra El Bab da IŞİD'den temizlenecek

Menbiç'i iki aylık operasyon sonunda IŞİD'den alan Suriye Demokratik Güçleri şimdi de Türkiye sınırı yakınındaki El Bab kasabasına yönelmeye hazırlanıyor. El Bab ve çevresi IŞİD'ten temizlenirse, örgüte militan ve erzak ulaştırılmasının önüne geçilebilecek.

Haberler - NTV Haber 15.08.2016 - 13:19

Menbiç'ten sonra El Bab da IŞİD'den temizlenecek

Menbiç'i IŞİD'ten alan Suriye Demokratik Güçleri yeni hedefini belirledi. Suriye Demokratik Güçleri Türkiye sınırı yakınında bulunan ve IŞİD'in kontrolünde olan El Bab kasabasına yöneleceğini duyurdu. Açıklamada bu amaçla El Bab Askeri Konseyi'nin kurulduğu belirtildi.

Bölgeyi IŞİD'ten temizlemeyi hedefleyen Suriye Demokratik Güçleri, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyondan kendilerine destek vermesini istedi.

El Bab, Menbiç'in yaklaşık 50 kilometre güneybatısında bulunuyor. Kasaba Menbiç ile Halep arasında yer alıyor.

El Bab'ın ele geçirilmesiyle Suriye Demokratik Güçleri, Türkiye sınırı boyunca uzanan bölgede kontrolü sağlarken IŞİD militanları ve erzakın Suriye'ye geçişi güçleşecek.

Menbiç IŞİD'in kalesi olan Rakka'ya erzak sevkiyatında önemli bir konumdaydı. Menbiç'in kaybedilmesi IŞİD'in şimdiye kadar Suriye Demokratik Güçleri karşısında aldığı en büyük yenilgi olarak niteleniyor.

Suriye Demokratik Güçleri Suriyeli muhaliflerle YPG'den oluşuyor. Suriye'nin yanısıra Irak'ta da ordu ve peşmerge ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u IŞİD'ten almak için operasyonlarını sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...