Gizli Servis'ten "kopya" Beyaz Saray talebi

Beyaz Saray’ın güvenliğinden sorumlu olan Gizli Servis'in Direktörü Joseph Clancy, konutun güvenliğinin artırılması ve görevlilerinin eğitilmesi için Beyaz Saray’ın bir ikincisinin yapılmasını önerdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.03.2015 - 22:49

Gizli Servis'ten "kopya" Beyaz Saray talebi

Beyaz Saray’ın güvenliğinden sorumlu olan Gizli Servis'in Direktörü Joseph Clancy, konutun güvenliğinin artırılması ve görevlilerinin eğitilmesi için Beyaz Saray’ın bir ikincisinin yapılmasını önerdi.

ABD Gizli Servis Direktörü Clancy, Beyaz Saray'ın benzerinin yapılması teklifini, Temsilciler Meclisi'nin iç güvenlikle ilgili Tahsisatlar Alt Komitesi'ndeki oturumda yaptı. Gizli Servis’in Maryland eyaletindeki Beltsville’de, Beyaz Saray’dan yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta 500 hektarlık arazisinde benzerinin inşa edilmesini öneren Clancy, Obama ve ailesini koruyan Gizli Servis çalışanlarının şu anda, basit, Beyaz Saray’ın kuzey cephesinin ölçüsüyle bile örtüşmeyen bir alanda, çit olarak bisiklet barikatları kullanarak eğitim yaptıklarını bildirdi. 

"8 MİLYON DOLAR GEREKİYOR"

"Eğitim tatbikatını zenginleştirecek herhangi bir bina, araç giriş çıkış kapıları, ışıklandırma ve diğer aletler bulunmuyor" ifadesini kullanan Clancy, Beyaz Saray’ın "kopyasının" Başkan Obama’nın ikametgahını koruyan güvenlik güçlerinin daha gerçekçi bir ortamda, senaryo esaslı eğitim tatbikatına olanak sağlayacağını kaydetti. Binanın inşası için yaklaşık 8 milyon dolarlık bütçe gerektiğini belirten Clancy, yeni yapının Beyaz Saray’ın aslının ölçüsünde olup olmaması gerektiği noktasında herhangi bir detay paylaşmadı.

Gizli Servis Direktörü Clancy, oturumda Kongre üyelerinin sorularını da yanıtladı. 4 Mart'ta birimin üst düzey iki yetkilisinin bir partide alkol aldıktan sonra arabayla Beyaz Saray'ın bariyerlerine çarpmasını olaydan 5 gün sonra öğrenebildiği bilgisini veren Clancy, bu tür gelişmelerden kendisinin muhakkak haberdar edilmesi gerektiğini ancak bilgilendirilmediğini anlattı. Alkollü ajanlardan günler sonra haberi olduğunu vurgulayan Clancy, "Bu konuda bilgimiz olmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradım" diye konuştu.

Clancy, göreve gelmesinden itibaren birimin mevcut kültürünü değiştirmek için çabaladığını belirterek, "Bu kültürün değiştirilmesi biraz zaman alacak" değerlendirmesinde bulundu.

IRAK GAZİSİ BEYAZ SARAY'A GİRMEYİ BAŞARMIŞTI

Dünyanın en iyi korunan yerlerinden biri olarak gösterilen Beyaz Saray'ın güvenliğini sağlamakla yükümlü Gizli Servis, geçmişte de tartışmalara konu olmuştu. 

Irak gazisi Omar Gonzalez'in 19 Eylül 2014'te Beyaz Saray önündeki demir parmaklıkları atlayarak, 64 metre uzunluğundaki bahçede koşup Başkan Obama'nın konutuna girmeyi başarması ülke gündemini meşgul etmişti. Konutta bir Gizli Servis görevlisini de geçmeyi başaran Gonzalez'in bıçaklı olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu olayın ardından da eleştirilerin hedefi haline gelen Gizli Servis'in o dönemdeki Direktörü Julia Pierson, 1 Ekim 2014'te görevinden istifa etmiş, Obama, Pierson'ın yerine vekalet eden Clancy'yi Şubat 2015'te asaleten atamıştı.

Sayfa Yükleniyor...