İklimciler bir kez daha uyardı: Durum vahim

Danimarka'da biraraya gelen iklim uzmanlarından, hükümetler arası bir topalntı çağrısı gelirken, ekonomik bunalımın iklim değişikliğinin yaralarını sarmaya yarayabileceği belirtildi.

Anadolu Ajansı 13.03.2009 - 00:19

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da toplanan dünyanın iklim değişikliğiyle ilgili uzmanlar, ''durumun vahim boyutta olduğunu'' ifade etti.

Uzmanlar, Kyoto Protokolü'nün de dışında acil önlemler alınması için dünya çapında hükümetler arası bir toplantının şart olduğunu kaydetti.

Üç gün süren ve ekologlar, meteorologlar dahil 2 bin uzmanın bilim adamının katıldığı Kopenhag'daki toplantının sonunda yayımlanan bildiride, iklim değişikliğinin sanayi ürünlerinden atmosfere salınan karbondioksit gazının büyük hasar verdiği bir kez daha vurgulandı.

İngiltere'nin ekonomi uzmanı Nicholas Stern, toplantının önemli tebliğlerden birini sunarken, ''Dünya ekonomi bunalımı iklime daha az zarar verecek sanayi yollarının açılmasını sağlayabilir. Dünya ekonomi bunalımı, iklim değişikliğinin yaralarını sarmaya yarayabilir. Benzin-mazot gibi petrol ürünü yakan motorlu taşıtların azaltılması, elektrikli tren ve elektrikli otomobillerin yatırımına tam öncelik verilerek gelecek 10-20-30 yılda önlem alınabilir'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...