İl meclisine saldırı: 8 ölü

Irak'ın Bakuba kentinde il meclisi önünde patlatılan iki bombanın ardından saldırganlar binaya girerek ateş açtı.

Haberler 14.06.2011 - 13:04

İl meclisine saldırı: 8 ölü

Başkent Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Diyala vilayetinin başlıca kenti olan Bakuba'nın il meclisi binasına saldırı düzenlendi. Önce bina önünde bomba yüklü bir araç havaya uçtu, ardından da bir intihar saldırganı üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.

Patlamaların ardından silahlı kişiler binaya girerek ateş açtı. İlk belirlemeler göre saldırıda 8 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı. Binaya giren saldırganların hala içeride olduğu, Iraklı askerlerin de binayı kuşattığı haberleri geliyor. Kent genelinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Saldırının il meclisi haftalık toplantısını düzenlediği sırada başladığı haber veriliyor.Saldırı iki ay kadar önce Tikrit'teki valilik binasına düzenlenen bir diğer baskınla benzerlikler taşıyor. Bu saldırıda 58 kişi yaşamını yitirmişti.

Diyala vilayeti Irak güvenlik güçlerinin etkinliğinin en dikkatle izlendiği yerlerden biri. 2006-2007 yıllarındaki kadar olmasa da, El Kaide'nin bölgede hala güçlü olduğu biliniyor. Saldırıların artması durumunda Irak hükümetinin Amerikalılardan biraz daha kalmalarını isteyip istemeyeceği ise merak ediliyor.

ÇEKİLME TAKVİMİ YAKLAŞIRKEN
Amerika Birleşik Devletleri askerleri bu yıl sonunda ülkeden çekilmeye hazırlanıyor. Tarih yaklaştıkça, Irak güvenlik güçlerinin bu tür olaylar karşısındaki performansı daha önemli hale gelmiş durumda.

ABD Savunma Bakanlığı'na aday gösterilen Leon Panetta, geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak'ta 2011'den sonra da asker tutabileceğinin sinyalini vermiş ve Irak hükümetinin kendilerinden bu yönde bir talepte bulunmasını beklediğini belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...