'İlan edilen geçici yönetim değil'

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye'nin kuzeyinde oluşturdukları meclisin, geçici yönetim ilanı olmadığını, fakat bunun ilk adımı olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 13.11.2013 - 15:51

'İlan edilen geçici yönetim değil'

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, siyasi çalışmalarını yürüttüğü Paris'te, "Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) PYD geçici yönetim ilan etti" şeklindeki iddiayı değerlendirdi.

"İlan edilen geçici yönetim değildir, fakat onun ilk adımıdır" diyen Müslim, "Biz, bunu Rojava'daki oluşumlarla birlikte yapıyoruz. Yapmak istediğimiz sivil yönetimdir" dedi.

82 kişiden oluşturulan meclisle ilgili de konuşan Müslim, "Bu, kurucu bir meclistir, hükümet değildir. Rojava halkının ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturduk. Hazırlıklar tamamlanırsa üç ay içinde seçimlere gidilecek" şeklinde konuştu.

"Sivil yönetim ilanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır ziyaretini gölgelemek için yapıldı" iddiasını da cevaplayan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Hayır. Uzun zamandır konuşuluyordu, çalışmaları yürütülüyordu. Şimdi bu aşamaya geldi. Ne kimseye karşı, ne de kimseyle ilgilidir" dedi.

Salih Müslim, "El Parti, Suriye Kürtleri Birliği Partisi ve Suriye Azadi Partisi neden oluşumda yok" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Herkes toplantıya davet edildi. Fakat bu siyasi partiler kabul etmedi. Bu partiler, Türkiye'nin ve koalisyonun tepkisi nedeniyle toplantıya katılmadılar."

Oluşturulan meclisin yönetiminde yer almasıyla ilgili şimdiye kadar bir gelişme olmadığını aktaran Müslim, istenmesi durumunda verilen görevi üstleneceğini kaydetti.

'BARZANİ'NİN DİYARBAKIR ZİYARETİ NORMALDİR'
PYD Eşbaşkanı Müslim, Mesut Barzani'nin Diyarbakır ziyaretiyle ilgili olarak ise şu görüşleri dile getirdi: "Barzani'nin, Diyarbakır'a gitmesi normal bir şeydir. Barzani'nin, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde, Kürt halklarının hakkını savunmasını bekliyoruz" dedi.

Müslim, Türkiye'ye bugünlerde gelme durumu olmadığını, kendisine bu yönde herhangi bir davet gelmediğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...