İlerleme Raporu yarın açıklanacak

Avrupa Birliği'nin, Türkiye'ye ilişkin hazırladığı İlerleme Raporu yarın açıklanacak. AB Komisyonu'na yakın kaynaklara göre, rapordaki eleştiriler, ifade ve basın özgürlüğü alanında yoğunlaşıyor.

Haberler - NTV Haber 09.11.2015 - 20:31

İlerleme Raporu yarın açıklanacak

Avrupa Birliği, Türkiye İlerleme Raporu, seçimler nedeniyle gecikmeli olarak hazırlandı. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, 2015'in seçim atmosferinde geçtiği belirtiliyor.

Suruç ve Ankara'daki saldırılara değinilen raporda, seçmenler arasındaki kutuplaşmanın arttığına dikkat çekiliyor. Seçimlerin de gergin bir ortamda yapıldığı belirtiliyor.

Türkiye'nin AB reform sürecinde ilerleme kaydedilememesi, ifade ve basın özgürlüğü gibi konular, rapordaki eleştiriler arasında yer alıyor.

Avrupa Komisyonu, yargının bağımsızlığının da zaman zaman sorgulandığına dikkat çekiyor.

Kadına yönelik şiddetin engellenemediğini kaydeden Avrupa Komisyonu, azınlık haklarında ise kısmi iyileşmelerin yaşandığını bildiriyor. Bu çerçevede azınlık vakıflarının gayrimenkul sahiplerine iadesinden duyulan memnuniyet dile getirilirken, Türkiye'nin hala 'Ruhban Okulu'nu açmadığı hatırlatılıyor.

Raporda, Ankara'nın özellikle çok sayıda Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapmasından övgüyle bahsediliyor.

Türkiye'nin PKK ve IŞİD'e karşı mücadele verdiğine işaret eden Avrupa Komisyonu, İncirlik Üssü'nün koalisyon güçlerine açılmasına da vurgu yapıyor.

İlerleme Raporu'nda, Meclis'te tek başına çoğunluğu elde eden AK Parti'nin hem ekonomi hem de toplumsal uzlaşı alanında ciddi reformları hayata geçirebileceği kaydediliyor. Çözüm sürecinin yeniden başlamasının önemine vurgu yapılıyor.

Avrupa Komisyonu, HDP'nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde barajı geçerek Meclis'te temsil edilme fırsatını yakalamasının bu çerçevede önemli olduğunu belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...