AB İlerleme Raporu'nun ana eksenini değiştiriyor

Avrupa Komisyonu ekim ayında yayımlamayı öngördüğü Türkiye İlerleme Raporu'nu yeniden kaleme alıyor. İlerleme Raporu'nun ana eksenini 15 Temmuz darbe girişimi, OHAL ve FETÖ ile mücadele oluşturuyor.

NTV Haber 17.08.2016 - 11:29 | Son Güncelleme : 17.08.2016 - 11:30

AB İlerleme Raporu'nun ana eksenini değiştiriyor

Avrupa Birliği'ne yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, Avrupa Komisyonu'nun ekim ayında yayınlayacağı Türkiye İlerleme Raporu'nun ana ekseni değişiyor.

Kasım 2015'ten beri düzenli şekilde güncellenen İlerleme Raporu'nda sığınmacı anlaşması, vize muafiyeti ve terörle mücadele kanunu yer alıyordu.

Ekim ayında yayınlanacak yeni İlerleme Raporu'nda ise 15 Temmuz darbe girişimi, OHAL ve FETÖ ile mücadele gibi konular yer alacak.

Türkiye'nin bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığı ve ardından OHAL ilan ettiği raporda belirtiliyor.

OHAL uygulamasında Türkiye'nin Fransa'da olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin uygulamasını askıya aldığına vurgu yapılıyor.

Avrupa Birliği'ne yakın kaynaklar, darbe girişiminin ordu içerisindeki FETÖ üyeleri önderliğinde yapıldığını dile getirerek ordunun komuta zincirinin bu girişime katılmadığına dikkat çekti. Türk halkının da darbe girişimine karşı olduğu ve sokaklarda darbecilere tepki gösterdiğinin altı çizildi.

FETÖ'nün terör örgütü olup olmadığını tartışan AB yetkilileri bu konunun Slovakya'da 2 ile 3 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan gayri resmi AB dışişleri bakanları toplantısında gündeme geleceğini söylüyor.

Toplantıya Türkiye adına katılacak olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun kapsamlı bir FETÖ dosyasını Avrupalı mevkidaşlarına sunması öngörülüyor.

Sayfa Yükleniyor...