İlk afetzedelere ulaşıldı

Endonezya'da 7.7 şiddetindeki depremin ardından meydana gelen tsunaminin vurduğu bölgeye ilk kurtarma ekipleri ulaştı. Ülke Merapi Volkanı'nın püskürmesi sonucu yaşanan afetin yaralarını da sarmaya çalışıyor.

26.10.2010 - 10:53

İlk afetzedelere ulaşıldı

Endonezya'da gerçekleşen deprem ve tsunami felaketinin vurduğu bölgelere ilk arama-kurtarma ekipleri ulaştı.


Saatlerdir kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalan afetzedelere, böylece ilk kez yardım eli uzanmış oldu.

Deprem ve tsunaminin yanı sıra da volkan patlaması afetiyle de boğuşan Endonezya'da can kaybı da artıyor.

Önceki gün meydana gelen depremin yol açtığı tsunamide ölenlerin sayısı 311'e çıkarken yanardağ patlamasında hayatını kaybedenlerin sayısı da 30'a yükseldi.

Yetkililer, 7,7 büyüklüğündeki depremin merkez üssüne en yakın konumda bulunan Mentavai adalarındaki köylerde hala 400'den fazla kişinin kayıp olduğunu belirtti.

Hava muhalefeti nedeniyle yardım ulaştırılamayan Mentavai adalarına yardım helikopterleri ve malzeme taşıyan uçağın indiği bildirildi.

Öte yandan bu felaketin bin 300 kilometre ötesinde Cava'da patlayan yanardağ nedeniyle ölenlerin sayısı 30'a çıktı. Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono'nun Vietnam ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndüğü de kaydedildi.

'RUHANİ KORUYUCU' DA ÖLDÜ
Gökyüzünde 1,5 km yüksekliğe zehirli duman ve kül püskürten Merapi volkanından fışkıran lavlar sonucu ölenler arasında yanardağ ile ismi özdeşleşen ve "Merapi'nin ruhani koruyucusu" diye bilinen Mbah Marijan da bulunuyor. Yaşı 80 civarındaki Marijan'ın kratere 4 km uzaklıktaki evinde yanmış vaziyette bulunduğu belirtildi.

Ülkede 2004 yılında meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki deprem ve yol açtığı tsunami 230 bin kişinin ölümüne yol açmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...