İlk kadın başpiskoposun büyük hatası

Almanya'nın ilk kadın başpiskoposu alkollü araç kullanırken yakalandı. Olayın ardından başpsikoposluk görevinden istifa etti.

25.02.2010 - 10:23

İlk kadın başpiskoposun büyük hatası

Alkollü araç kullanırken yakalanan Almanya Protestan Kilisesi Başkanı Margot Kaessmann görevinden istifa etti.

Deutsche Welle'nin haberine göre Kaessmann, alkollü olarak direksiyon başına geçmekle büyük bir hata yaptığını ve çok üzgün olduğunu dile getirdi.

Hannover kentinde hafta sonu alkollü araç kullanırken kırmızı ışıkta yakalanan Almanya Protestan Kilisesi'nin (EKD) ilk kadın başkanı Margot Kaessmann görevinden istifa etti. Kaessmann, aynı zamanda Hannover Piskoposluğu görevini de bıraktı. Kaessmann, papazlık görevini sürdüreceğini belirtti.

ARTIK OTORİTE SAĞLAYAMAM
Hannover’de bir basın toplantısı düzenleyerek kararını açıklayan Kaessmann, alkollü araç kullanmasının sonucuna katlanması gerektiğine dikkat çekti. Büyük bir hata yaptığını söyleyen Kaessmann, bu nedenle çok üzgün olduğunu ve bu koşullarda görevi için gerekli olan otoriteyi sağlayamayacağını dile getirdi.

Alman Protestan Kilisesi Konseyi ise dün akşam yaptığı görüşmeden sonra Başpiskopos Kaessmann’a güvenlerinin devam ettiğini kaydetmiş, ancak Kaessmann’ın davranışı ile ilgili bir değerlendirmede bulunmamıştı. Konsey, sürecin devamına ilişkin kararı Kaessmann'a bıraktığına dikkat çekmişti.

KARARINA SAYGI DUYULMALI
Kaessmann’ın istifa kararı geniş yankı yarattı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kaessmann’ın kararını üzüntü ve saygı ile karşıladığını belirtti.

Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth, Kaessmann’ın kararı nedeniyle üzgün olduğunu belirterek, “Piskopos Kaessmann’ın kararı saygıyı hak ediyor” diye konuştu. Roth, toplumun Kaessmann gibi tartışabilir insanlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Kilise çevrelerinden de benzer açıklamalar yapıldı. Almanya Protestan Kilisesi yetkilileri, Kaessmann’ın istifasının “Almanya’daki Protestanlık açısından büyük bir kayıp olduğunu" dile getirdi.

1,54 PROMİL ALKOLLÜ ÇIKTI
Hannover’de Cumartesi akşamı kırmızı ışıkta polis tarafından durdurulan Almanya Protestan Kilisesi Başkanı Margot Kaessmann’ın yapılan kontrolde 1,54 promil alkollü olduğu belirlenmiş ve Kaessmann hakkında trafikte alkol sınırını aştığı gerekçesiyle hakkında yasal işlem başlatılmıştı.

KENDİ HATAMDAN BEN DE ÜRKTÜM
Trafikte alkollü yakalanması büyük yankı uyandıran Başpiskopos Margot Kaessmann da açıklamasında, “Böylesine büyük bir hata işlemem beni de ürküttü” demişti.

Almanya Protestan Kilisesi (EKD), Hannover Eyalet Piskoposu Margot Kaessmann’ı geçen yılın Ekim ayında başkanlığa seçmişti. 51 yaşındaki Kaessmann'ın, 2007 yılında ayrıldığı eşinden dört kız çocuğu bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...