Eski bir istihbarat subayı olan Leyla Gannam, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından Ramallah Valiliğine atandı.

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre, Filistin istihbarat servisinde yüzbaşı olarak görev yapmış, psikoloji doktorası sahibi 35 yaşındaki Gannam, Filistin'de valilik görevine getirilen ilk kadın oldu.

Bu atamayla, Batı Şeria'daki Ramallah kentinde görev yapan tüm silahlı güçlerin komutanı konumuna gelen Gannam, The Times gazetesine verdiği demeçte, ''Hamas'ın herhangi bir ayaklanma teşebbüsü, herhangi bir kanunsuz eylem, demir yumrukla bastırılacaktır'' dedi.

Bölgeye sık sık giren İsrail'i de ''kışkırtıcılık'' yapmakla suçlayan Gannam, ''Gelecekte benimle eşgüdüm içinde olmak zorunda olduklarını bilmelidirler'' dedi.

Dindar bir aileden gelen Gannam, ''Her dindar aileden gelen kişi Hamas yandaşı değildir'' diye konuştu, ancak yine de Ramallah'ta yaşayan ve çalışanların üçte birinin Hamas yanlısı olduğuna dikkat çekti.

İSTİHABARAT TECRÜBEM, PSİKOLOJİ DİPLOMASI GİBİ
Gannam'ın El Fetih grubunun istihbarat servisinde çalıştığı sıralarda, aralarında İngiliz istihbarat servisi MI6'nın da bulunduğu dış ülkelerdeki istihbarat servisleriyle yakın çalışma içinde bulunduğunu yazan gazete, kadın valinin, ''El Fetih'teki istihbarat tecrübem, tıpkı psikoloji diplomam gibi, işimi yaparken bana yardımcı olacak'' dediğini belirtti.

O YAPABİLİRSE, SİZ DE YAPARSINIZ
Gazetede, İsrailli Filistin uzmanı Matti Steinberg'in Ramallah'ın ilk kadın valisi Gannam hakkındaki görüşlerine de yer verildi. Abbas'ın Gannam'ı atayarak ''çifte mesaj'' verdiğini belirten Steinberg, ''Öncelikle Hamas yanlılarına, insanların kökten dinci olmadan da dindar olabileceği mesajını veriyor. İkinci olarak da Batı Şeria'daki Müslüman kadınlara, 'Eğer o yapabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz. Gidin ve yaşama standartlarınızı iyileştirmek için çalışın' diyor'' ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Abbas'ı yakından tanıyan Arap kökenli İsrailli parlamenter Ali Tibi de gazeteye yaptığı değerlendirmede, ''Gannam'ın Abbas tarafından şahsen atanması Devlet Başkanının modern yaklaşımını ortaya koyuyor'' dedi.

Ramallah'ta doğan ve Mısır'da psikoloji sahasında doktora yapan Gannam'ın getirildiği valilik görevine daha önce El Fetih'in askeri kanadında yer almış şahsiyetler getiriliyordu.