Güney Kore’nin yeni Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin ABD’ye düzenlediği ilk resmi ziyaret, bir cinsel taciz skandalına tanık oldu. Park’ın 7 Mayıs’ta başlayan ve beş gün süren ziyaretinde, basın sözcüsü Yoon Chang-jung’un ‘ahlaksız ve küçük düşürücü davranışlarda bulunduğu’ ifade edildi.

Hükümet sözcüsü Lee Nam-ki, işine son verilen Chang-jung’un, ‘üst düzey bir yetkiliye yakışmayacak davranışlar sergilediğini ve ahlaksız bir olayda yer alarak Güney Kore’nin itibarını düşürdüğünü’ belirtti.

Güney Kore’nin ilk kadın lideri olan Park Geun-hye, 7 Mayıs’ta başlayan ziyaretine ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelerek stratejik ve ekonomik konuları görüştü.

CNN’in haberine göre, Washington’daki Güney Kore Büyükelçiliği’nin olay hakkında soruşturma başlatırken, Yoon’un karıştığı olay hakkında bilgi verilmedi. Seul’daki Başkanlık Bürosu ise konu hakkında açıklama yapmayı reddetti.

Seul'a dönen Yoon Chang-jung, düzenlediği basın toplantısının ardından gazeteci ordusu tarafından kuşatıldı.
Seul'a dönen Yoon Chang-jung, düzenlediği basın toplantısının ardından gazeteci ordusu tarafından kuşatıldı.

‘ÖZÜR DİLE’ BASKISI
Washington Metropolitan Polis Departmanı’ndan Gwendolyn Crump, CNN’e yaptığı açıklamada, “Bir cinsel taciz iddiasını araştırıyoruz. Konu hakkında daha fazla açıklama yapamayız” dedi.

Güney Kore’de ise ana muhalefet partisi olan Demokrat Parti, Park’ın konu hakkında kamuoyundan özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Yonhap haber ajansının verdiği bilgiye göre, DP açıklamasında, “Park, seçmiş olduğu insan hakkında hata yaptığını kabul edip özür dilemeli” denildi.