İlk türbanlı vekil Hıristiyan Demokratlar'dan

Valon Hıristiyan Demokrat Parti'den Brüksel Parlamentosu'na giren Mahinur Özdemir, ülkenin hem en genç, hem de ilk türbanlı vekili oldu.

İlk türbanlı vekil Hıristiyan Demokratlar'dan

Belçika'da Pazar günü yapılan bölgesel parlamento seçimlerinde, Türk kökenli türbanlı aday Mahinur Özdemir Brüksel Parlamentosu'na seçildi. 27 yaşındaki Özdemir ülkenin en genç ve ilk türbanlı milletvekili oldu.

Belçika'da bölgesel parlamento seçimlerinde, Özdemir'in dışında beş Türk aday daha milletvekili oldu. Brüksel Parlamentosu'nda, halen devlet bakanı olan sosyalist Emir Kır, aynı parlamentoda, aynı partiden, halen milletvekili olan Emin Özkara tekrar seçildiler.

Flaman kesiminde Sosyalist Parti'den, geçmişte senatörlük yapmış olan Fatma Pehlivan, aynı partiden Güler Turan ve Flaman Hristiyan Demokrat Parti'den Veli Yüksel de milletvekili seçildiler.

HIRİSTİYAN DEMOKRATLARIN TÜRBANLI ADAYI
Belçika'nın en genç ve ilk türbanlı vekili olan Mahinur Özdemir ise Valon Hıristiyan Demokrat Parti'den adaydı.

Özdemir'in başını örtmesi, siyasi rakipleri tarafından kampanyalar sırasında eleştiri konusu olmuştu.

Tepkiler üzerine kendi partisi, seçim afişlerindeki fotoğraflarında Özdemir'in türbanını gizlemeye çalışmıştı.

Partisinin tavrına tepki gösteren Mahinur Özdemir, listenin 21. sırasında olmasına rağmen, tercihli oylar sayesinde parlamentoya milletvekili seçilmeyi başardı.

Üç yıldır Brüksel belediyesinde türbanıyla meclis üyeliği yapan Brüksel doğumlu özdemir, küçük yaşta kapandığını ve Katolik lisesinde başını açmasına karşın, Brüksel Üniversitesi'nde başörtüsüyle okuduğunu anlatıyor.

Özdemir milletvekili olarak önceliklerini ise şöyle sıralıyor:

"Siyasi önceliklerim bir genç olarak gençlerin işsizliğiyle mücadele etmek. Brüksel'de yüzde 20 oranında işsizlik var. İkinci hedefim eğitim. Brükselde eğitim yeterli değil, iki dilli eğitim yapılmıyor ancak buna rağmen Brükselde iş için iki dil isteniyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...