NTV

İmamın ölümü İslamofobia tartışması başlattı

ntv.com.tr, Anadolu Ajansı

Dünya
abd new york islamofobia150816.jpg

ABD'de Bangladeşli bir imam ve yardımcısının namaz çıkışı başından vurularak öldürülmesi İslamofobia tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Ülkedeki Bangladeşliler saldırının nefret suçu kapsamında değerlendirilmesini istiyor. ABD polis ise, saldırının inanca yönelik olduğuna dair henüz bir kanıt bulunamadığını belirtiyor.

İlişkili Haberler

New York'ta Bangladeş asıllı 55 yaşındaki imam Maulama Akonjee ile yanındaki 64 yaşındaki Thara Uddin'in camiden namaz çıkışı öldürülmesiyle ilgili bir kişi gözaltına alındı.

ABD basınının polis kaynaklarına dayandırdığı haberlerinde, olayın zanlısı olarak 35 yaşında bir kişinin gözaltına alındığı ancak henüz zanlıya isnat edilen suçun detaylarının açıklanmadığı belirtildi.

Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, imam ve arkadaşının öldürülmesinin çok üzücü olduğunu belirterek, "Bu tür çirkin eylemlerin Amerika'da yeri yok" ifadesini kullandı.

New York Valisi Andrew Cuomo ile New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da saldırıyı kınadı.

Akonjee ve beraber camiden çıktığı Uddin cumartesi günü öğle namazının ardından kaldırımda yürürlerken başlarından tabancayla vurulmuştu.

Hastaneye kaldırılan yaralılardan Akonjee'nin hayatını kaybettiği duyurulmuş, Uddin'in ise yoğun bakımda bir süre kalmasının ardından akşam saatlerinde yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

ABD'de yaşayan Bangladeşli Müslümanlar saldırının nefret suçu olduğunu belirtiyor.
ABD'de yaşayan Müslümanlar Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın Müslümanlara yönelik söylemlerinin bu tür olayları tetiklediğini savunuyor.

ABD polisi ise, saldırının inanca yönelik olduğuna dair henüz bir kanıt bulunmadığını ifade ediyor.

Akonjee ve Uddin'in cenazelerinin bugün Brooklyn'de düzenlenecek törenle toprağa verileceği belirtildi.

ETİKETLER