IMF başkanına '285 milyon euro' soruşturması

Fransız mahkemesi IMF'nin yeni başkanı Lagarde hakkında, Fransa Maliye Bakanı olduğu dönemde, görevini kötüye kullanıp kullanmadığına dair resmi soruşturma açılmasına karar verdi.

04.08.2011 - 15:29

IMF başkanına '285 milyon euro' soruşturması

IMF'nin yeni Başkanı Christine Lagarde, resmi soruşturma kapsamında, Lagarde'ın eskiden devlete ait bir banka ile bir işadamı arasındaki hukuk sürecine müdahalesinde bir suç unsuru olup olmadığını araştıracak.

'LAGARDE YETKİSİNİ KÖTÜYE KULLANDI'
Muhalefetteki Sosyalist Parti politikacıları, Lagarde'ı, devlet bankası Credit Lyonnais ile iş adamı Bernard Tapie arasındaki bir davanın Tapie lehine çözülmesinde yetkisini kötüye kullanmakla suçluyor.

Fransa'da François Mitterand döneminde kentleşmeden sorumlu devlet bakanlığı görevi yapan Tapie, daha sonra saf değiştirerek 2007 yılında cumhurbaşkanlığı kampanyasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'i destekledi. Tapie, 1993 yılında Adidas'daki hisselerinin satışında Credit Lyonnais bankasının hisselerinin değerini olduğundan düşük göstererek zarar etmesine yol açtığı gerekçesiyle bankaya karşı dava açmıştı.

Lagarde, yıllarca süren davanın sona ermesi için Maliye Bakanlığındaki danışmanlarının tavsiyelerini göz ardı ederek, davayı bir uzlaştırma heyetine taşımıştı. Uzlaştırma heyeti 2008 yılında Credit Lyonnais bankasının Tapie'ye 285 milyon euro ödemesine karar vermişti.

Konuyla ilgili inceleme başlatan savcılık, Lagarde'ın, uzlaştırma heyeti sürecinin yasal olup olmadığını kontrol etmek için danışmanlarının tavsiyelerini görmezden geldiğini ve Tapie'ye 285 milyon avro ödemesi kararının temyizi tavsiyelerini reddettiğini açıklamıştı.

Temmuz ayında Dominique Strauss-Kahn'ın yerine Uluslararası Para Fonu başkanlığına getirilen Lagarde ise bir devlet bankasından Bernard Tapie'ye yapıldığı iddia edilen 285 milyon Euro'luk ödemede görevi suistimal olmadığını söylüyor.

Gözlemciler ise görevi kötüye kullanma hakkındaki resmi soruşturmanın Lagarde'ın henüz bir aylık olan IMF başkanlığına gölge düşürebileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...