IMF Başkanı’na ikinci cinsel taciz suçlaması

Cinsel saldırı suçlamasıyla mahkemeye çıkarılacak IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a bir cinsel saldırı suçlaması da ülkesi Fransa’dan geldi.

16.05.2011 - 13:37

IMF Başkanı’na ikinci cinsel taciz suçlaması

Dün bir otel görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve bugün mahkemeye çıkarılması beklenen IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a bugün bir cinsel saldırı suçlaması da ülkesi Fransa’dan geldi. Gazeteci yazar Tristane Banonaki, Strauss-Kahn tarafından 2002 yılında cinsel tacize uğradığını iddia etti.


Cinsel tacize uğradığını iddia eden Banon, avukatı aracılığıyla bugün yaptığı açıklamada, IMF patronuna karşı dava açmayı düşündüğünü duyurdu.

Bugün 31 yaşında olan Banon, Dominique Strauss-Kahn’ın tacizine uğradığını 2007 yılında katıldığı bir TV programında da iddia etmiş ancak kaydedilmiş programda Strauss-Kahn’ın adının telaffuz edildiği bölüm yayımlanmamıştı. Banon, o dönem Fransız basınına yaptığı açıklamada, "hayatım boyunca herkesin tanıdığı bir siyasiden davacı olmuş biri olarak yaşamak istemem" demişti.

Banon'un avukatı ise bugün yaptığı açıklamada, "Tristane o dönem, Sosyalist Parti'den il genel meclis üyesi olan annesinin baskısı üzerine davacı olmaktan vazgeçti" tezini ileri sürdü.

KAHN SARKOZY'Yİ UYARMIŞ
Öte yandan, merkez sol eğilimli Liberation gazetesi, bugünkü özel Dominique Strauss-Kahn yayınında, bu yıl 28 Nisan Perşembe günü Paris'te Dominique Strauss-Kahn’ın Liberation gazetesi ile "gizlice" görüştüğünü aktardı. Gazete, bu görüşmede Dominique Strauss-Kahn’ın, cep telefonunun dinlendiğini ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin hükümetteki en sadık dostu olan İçişleri bakanı Claude Gueant tarafından kendisine komplo düzenlenmesinden "çekindiğini" dile getirdiğini yazdı. Haberde, Dominique Strauss-Kahn’ın, iki cep telefonu olduğunu ve görüşme sırasında "şifreli olmayanı" vestiyerde bıraktığını söylediği de aktarıldı. Aynı görüşmede Dominique Strauss-Kahn’ın, Fransa'da kendisine "kadınlar, para ve Musevi kimliği" üzerinden saldırılabileceğini düşündüğünü ifade ettiğini belirten Liberation, IMF patronunun, "Irzına geçtiğim hikayesini uydursun diye bir kadına 500 bin veya 1 milyon Euro sözü verilebilir" şeklinde bir senaryo tahmininde bulunduğunu da belirtti. Gazete, yine aynı görüşmede, Dominique Strauss-Kahn’ın, uluslararası bir zirve sırasında Sarkozy ile tuvalette karşılaştığını ve kendisine "özel yaşamımı kirletmekten vazgeç" ikazında bulunduğunu söylediğini de aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...