IMF Başkanı'nın kelepçesi duracak

New York'ta cinsel saldırı suçlamasıyla hakim önüne çıkan IMF'nin patronu Dominique Strauss-Kahn tutuklandı. İkinci duruşma Cuma günü yapılacak.

Haberler 16.05.2011 - 20:04

IMF Başkanı'nın kelepçesi duracak

New York'ta kaldığı otelde bir kadın görevliye cinsel taciz suçlamasıyla gözaltına alınan ve bugün hakim karşısına çıkan Uluslararası Para Fonu Başkanı Dominique Strauss-Kahn tutuklandı.


Sağlık kontrolünün ardından mahkemeye çıkarılan 62 yaşındaki IMF Başkanı için önerilen 1 milyon dolar kefalet kabul edilmedi.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Strauss-Kahn'ın dava boyunca sessiz ve üzgün olduğu görüldü.

Yaklaşık yarım saat süren duruşmada, mahkeme salonuna alışılmışın aksine kameraların alınması dikkat çekerken, IMF Başkanı hakkında yeterli delilin olduğunu söyleyen savcı, kefaletsiz tutukluluk halinin devamını istedi.

"Kaçmaya çalıştı, uçakta yakalandı" diyen savcı, Strauss-Kahn'a yöneltilen önceki benzer suçlamalara da değindi. Savcının, ünlü yönetmen Roman Polanski olayını hatırlatma girişimine ise yargıç izin vermedi.

1 MİLYON DOLAR KEFALET
Strauss-Kahn'ın avukatı Benjamin Brafman kaçmayacaklarını, müvekkilinin sabıkası olmadığını ve adını temizlemek isteyeceğini belirterek, 1 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakılma talebinde bulundu.

Mahkemenin yargıcı, Strauss-Kahn'ın uçaktan alınmasına dikkat çekerken, avukat Brafman da 'önceden planlanmış bir yolculuktu' savunması yaptı.

YARGIÇ REDDETTİ, MAHKEME CUMA GÜNÜ
Mahkemenin yargıcı, kefalet talebini reddettti ve IMF Başkanı'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Merkez cezaevine yollanması beklenen Strauss-Kahn'ın Cuma günü yapılacak mahkemede büyük jürinin karşısına çıkacağı kaydedilirken, kararı temyize götürmeyi düşündükleri ve mücadele edecekleri açıklamasında bulunan avukatı da, ''savaş yeni başladı'' ifadesini kullandı.

NOTLAR
New York polisinin ‘önemli’ bir kişi olan IMF Başkanı’na normal muamele yapması dikkat çekti. Strauss-Kahn, mahkemeye giriş ve çıkışlarda medyanın önünden geçirildi ki bunun da önemli sanıklara uygulandığı belirtiliyor.

— Strauss-Kahn hakkında suçlamada bulunan mağdure ise kameralardan kaçırıldı ve verdiği ifadenin ardından başına battaniye örtülerek götürüldü. Kadının kimliği saklı tutuluyor; görüntüsü, resmi ve adı yayımlanmıyor.

— Strauss-Kahn hakkında 7 suçlamada bulunulduğu ve bu suçlamaların cezasının toplam 74 yıl 3 ay hapsi bulabileceği belirtildi.

— Avrupa’da büyük yankı uyandıran olay Amerikan halkı açısından bir ilk. Medya, halkın büyük bölümünün IMF ve IMF Başkanı hakkında bilgi eksikliğini gidermeye çalışıyor.

— Mağdure hakkındaki bilgiler ise 32 yaşında bir Afrika göçmeni olduğu ve yetişkin bir kız çocuğu sahibi olduğu yönünde. Medyada yer alan haberlerde komşularının ‘iyi, sessiz, sakin birisi’ dediği kadınla ilgili otel çaşlışanları da ‘iyi, güvenilir bir eleman’ açıklamasında bulundular.

— Savcı, Strauss-Kahn'ın tutukluluk halinin devamını isterken, mağdurenin güçlü kanıtlar getirdiğini ve güvenilir bir kişi olduğunu da söyledi.

Sayfa Yükleniyor...