'İmralı'daki koşullar için daha umutluyum'

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin başkanı Mauro Palma NTV'ye konuştu. Palma, Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulları ile ilgili daha umutlu olduğunu söyledi.

16.11.2009 - 15:20

'İmralı'daki koşullar için daha umutluyum'

Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulları, Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin yakın takibinde. Komitenin raporlarında, Öcalan'ın başka mahkumlarla görüştürülmesi talebi yer alıyor yıllardır.

Talebin yakın zamanda yerine getirilmesi muhtemel. Komitenin başkanı Mauro Palma, bu gelişmenin komitede nasıl yankı bulduğunu NTV'ye anlattı:

"Bizim için önemli olan Abdullah Öcalan'ın tecrit koşullarının iyileştirilmesi veya kısıtlı da olsa başka mahkumlarla beraber olacağı bir ortam yaratılmasıdır. Bu konuda bugün daha umutluyum zira işler değişmeye başladı. Aldığımız haberlere göre İmralı'da bir cezaevi olacak. Elbette yeni durumu denetlemek bizim görevimiz. Ama beklemeliyiz, ondan sonra yeni koşullar hakkında görüş belirtebiliriz."

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, 1999 yılından bu yana Abdullah Öcalan'ın tutukluluk koşullarını yakından izliyor. Bu konuyla ilgili çok sayıda rapor hazırlayan komite, genellikle Türkiye'nin tavrını eleştiriyordu. Son gelişmeler ise komiteyi memnun etmişe benziyor.

TÜRKİYE'DE TUTUKLULUK KOŞULLARI İYİLEŞTİ
Strasbourg'da NTV'nin sorularını yanıtlayan başkan Mauro Palma, Türkiye'deki tutukluluk koşullarının önemli ölçüde iyleştiğini de vurguluyor:

"Türkiye, geçmişin olumsuz bilançosu dikkate alındığında, komitemizin son 20 yıllık tarihinde en fazla iyileşme gösteren ülkelerden biri. Cezaevlerindeki durum ve Türk otoritelerinin bizimle işbirliği konusunda, dünle bugün arasında dağlar kadar fark var. Bambaşka bir senaryoyla karşı karşıyayız. Elbette hala sorunlar var. Örneğin, Türkiye'de göçmenlerin tutukluluk koşulları, akli dengesi yerinde olmayan mahkumların tutulduğu psikiyatri kurumları ve özellikle de Güneydoğu'da polisin konumu tartışma konusu."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...