Wall Street Journal'ın haberine göre, Suriye ve IŞİD konusunda Türkiye ile ABD'nin görüş ayrılıkları azalıyor.

Bu konuda geçen hafta Beyaz Saray'da bir ulusal güvenlik konseyi toplantısı yapıldı. Ancak ABD'li yetkililere göre, Türkiye ile görüşmeler erken aşamada ve sonuçlandırmak haftalar alabilir.

Suriye'nin kuzeyinde ilan edilecek uçuşa kapalı güvenli bölge için Türkiye'nin Irak-Suriye sınırından Lazkiye'ye uzanan bölgeyi önerdiği, ABD'nin ise Şam'a savaş ilanı ve geniş çaplı bombardıman gerektirmeyecek daha dar bir bölge tercih ettiği belirtiliyor.

Konuşulan bölge Türkiye sınırı boyunca uzanacak ve eğitilecek direnişçilerin geçişi, direnişçilere ikmal yollarının korunması ve muhtemel göç dalgasına karşı güvenlik oluşturacak.

Gazeteye göre, üslerin kullanılması konusunda Türkiye, IŞİD'e karşı BM anayasasının 51. maddesine dayanarak NATO müttefiklerinden ortak savunma desteği istediğini ilan edecek.

Bu hukuki yolu Irak hükümeti de kullanmıştı. Yine habere göre, Türkiye Suriye'nin kuzeyindeki IŞİD hedeflerini belirlemek için bölgeye askeri timler yollayabileceğini söyledi.

ABD'nin ise bu seçeneğe sıcak yaplaşmadığı iddia edildi.

Bu arada uçuşa kapalı güvenlikli bölge konusunda ayrıntılı bir planın Türkiye tarafından ABD temsilcisi John Allen'a son Ankara ziyaretinde verildiği kaydedildi.

Haberde, İncirlik'ten şimdiye dek yalnızca insansız hava araçlarıyla keşif uçuşu yapıldığı hatırlatıldı.