İngiliz bulvar gazetesi The Sun'ın ortaya çıkardığı skandalda, Afganistan'da İngiliz ordusunda görev yapan iki asker, 10 yaşında bir kız çocuğu ile aynı yaşta bir erkek çocuğuna cinsel tacizde bulunurken görüntülendi. İki askerin çocuklara yaptıkları cinsel tacizi videoya aldıkları ve bu görüntüleri arkadaşlarına gösterdiği ortaya çıktı. Görüntülerde askerler çocukları, cinsel organlarına dokunmaları için ikna ediyor.

ALMANYA'DA GÖZALTINDALAR
Skandalın patlak vermesinin ardından İngiliz ordusu, güvenlik gerekçesiyle söz konusu iki askeri Afganistan'dan Almanya'nın Paderbon kentindeki İngiliz askeri üssüne getirdi. Hakkında soruşturma başlatılan iki askerin burada gözaltında tutulduğu belirtildi.

CAMERON: ŞOKE OLDUM
Cinsel tacizin ortaya çıkmasının ardından açıklama yapan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, bu ahlaksızca davranışı şiddetle kınadığını açıkladı. İngiltere Başbakanı David Cameron adına yapılan açıklamada da, Başbakan Cameron'ın iki İngiliz askerinin söz konusu davranışı karşısında şoke olduğu belirtilerek, "Askerlerin Afganistan'daki görevlerine son verildi" denildi.

ABD ASKERLERİ CESETLERE İŞEMİŞTİ
Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir video görüntüsünde ise dört ABD askeri öldürdükleri üç Taliban militanının cesedine işerken görülüyordu. ABD Savunma Bakanlığı, askerlerin kimliklerinin tespit edildiğini ve soruşturma açıldığını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Leon Panneta askerlerin bu davranışından üzüntü duyduklarını belirtmişti.