"Bir telefonla Suriye'deki iç savaşa son verecek tek bir kişi var"

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "Bu gezegende bir telefonla Suriye'deki iç savaşa son verecek tek bir kişi var, o da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin" dedi.

Anadolu Ajansı 14.02.2016 - 14:23 | Son Güncelleme : 14.02.2016 - 14:27

"Bir telefonla Suriye'deki iç savaşa son verecek tek bir kişi var"

İngiliz yayın kurumu BBC'de yayınlanan "Andrew Marr" programına katılan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Esad'in savaşı kazanıp, kazanmadığı" yönündeki soruyu cevaplayan İngiliz Dışişleri Bakanı Hammond, "Esad'in kazandığını düşünmüyorum. Gitse de kalsa da Esad'in durumu bir yıl önce nasılsa şimdi de aynı" ifadesini kullandı.

Esad'in gönderilmesi çerçevesinde Rusların etkisinin önemine vurgu yapan Hammond, "Bir yıldan daha fazla bir süre önce, şunu söylediğimi hatırlıyorum: 'Bu gezegende bir telefonla Suriye'deki iç savaşa son verecek tek
bir kişi var, o da Putin'" diye konuştu.

RUSYA'YA ÇAĞRI

Suriye'deki ılımlı muhalefetin yenilgiye uğramadığının altını çizen Hammond, "Rusların hava saldırıları muhalifleri yıprattı. Son haftalarda da bu saldırıların yoğunluğu arttı" dedi.

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin denetiminde olan bölgelere düzenlediği hava saldırılarına ilişkin olarak, Ruslara bu saldırılara son verme çağrısında bulunduklarını ifade eden
Hammond, muhaliflerin sadece Halep'te olmadığını söyledi.

Hammond, "Halep'te, Şam civarındaki bölgelerde, ülkenin güneyinde de ılımlı muhalif gruplar bulunuyor. Ancak Halep'teki durum çok endişe verici. Ruslar halı bombardımanı taktiği uyguluyor. Muhaliflerin kontrolündeki sivil bölgeler rastgele bombalanıyor. Ruslardan, altına imza attıkları BM Güvenlik Konseyi kararları ve uluslararasıhukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeleri talebinde bulunuyoruz" diye konuştu.

"DÜNYA SAVAŞI, RUS ABARTISI"

Hammond, Suudi Arabistan, Katar ve diğer Arap ülkelerinin Suriye'ye askeri birlik gönderme yönündeki önerilerine, Rusya'nın bunun yeni bir dünya savaşı olacağı değerlendirmesine yönelik ise "Bu Rusların büyük bir abartısı. Körfez'deki Sünni Araplar, İranlı kuvvetlerin bu savaşa dahil olmuş olmasından ötürü derinden endişe duyuyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...