İngiliz kabinesinde ilk Müslüman kadın

İngiltere'de yeni hükümet ilk toplantısını düzenledi. Kabinede ilk kez bir Müslüman kadın bakan da yer alıyor.

Haberler 13.05.2010 - 14:39

İngiliz kabinesinde ilk Müslüman kadın

İngiltere'nin yeni Muhafazakar Başbakanı David Cameron, koalisyon ortağı Liberal Demokratlarla ilk bakanlar kurulu toplantısını bugün düzenledi.

Kabinede dört kadın bakan görev alıyor. Yeni hükümetin içişleri, çevre ve Galler'den sorumlu bakanları kadın. Ayrıca Muhafazakar Parti'nin Eşbaşkanı Barones Sayeeda Warsi, Devlet Bakanı sıfatıyla kabinede yer alıyor.

Pakistan kökenli bir aileden gelen 39 yaşındaki Warsi böylece Britanya hükümetinde yer alan ilk Müslüman kadın oldu. Warsi aslen hukukçu.

Yeni hükümetin ilk toplantısında temel olarak ekonominin tartışılması bekleniyor. Ayrıca bakan yardımcısı sıfatıyla hükümette görev alacak bir dizi isim de kamuoyuna açıklanacak.

Yeni hükümet, İngiltere'nin dev bütçe açığıyla mücadele amacıyla amacıyla bu yıl derhal kamu sektöründen dokuz milyar dolar kesintiye gidileceğini ilan etmişti.

EN DENEYİMSİZ HÜKÜMET
Muhafazakar Parti ile Liberal Parti'nin koalisyonu, geçmiş hükümetler kıyasla Britanya'nın en 'deneyimsiz' yönetimini oluşturuyor.

43 yaşındaki David Cameron, son iki yüzyıllık süre içinde İngiltere'yi yöneten en genç başbakan.

İngiltere'de 1945'ten bu yana kurulan ilk koalisyon hükümetinin bakanlar kurulunda Liberal Parti lideri Nick Clegg'in yanı sıra dört Liberal Demokrat milletvekili daha görev alıyor.

Kabine üyelerine verilen ilk talimatlardan birisi ise, bakanların toplantılara cep telefonu ve Blackberry gibi cihazları getirmemesi.

Britanya'da yeni hükümet Başbakan David Cameron liderliğinde ilk toplantısını yaptı. Britanya'da yeni hükümet Başbakan David Cameron liderliğinde ilk toplantısını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...