İngiltere'de hükümet üniversite harcına zam yapma planını duyurunca öğrenciler sokağa döküldü.

İlişkili Haberler


Başkent Londra'da 50 bin öğrenci Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin merkezine yürüdü. Yürüyüş işgal teşebbüsüne dönüşünce olay çıktı.

İngiltere'de sokakları harekete geçiren neden, hükümetin üniversite harçlarını üç katına çıkarma tasarısıydı. Başkent Londra'da aralarında öğrenciler ve öğretim görevlilerinin de bulunduğu onbinlerce kişi tasarıyı protesto etmek için biraraya geldi.

Kalabalığın hedefinde iktidardaki Muhafazakar Parti'nin genel merkezi vardı. Göstericilerden bir grup binanın camlarını kırıp, içeri girmeye çalışınca polisle çatışma çıktı.

Güvenlik bariyerine rağmen rağmen bir grup binaya girmeyi başardı. Bazı protestocular genel merkez binasının çatısına çıktı.

Polis müdahelesinin ardından göstericiler binadan çıkarıldı.

Gerginlik akşam saatlerinde de yer yer devam etti. Olaylar sırasında yaralananlar olurken, bazı göstericiler de gözaltına alındı.

İktidardaki Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin planına göre, 3 bin 290 sterlin olan yüksek öğrenim harçları, 2012'den itibaren yıllık 9 bin sterline yani yaklaşık 21 bin Türk Lirası'na yükselecek.