İngiliz Parlamentosu'nda AB oylaması

İngiliz milletvekilleri bugün ülkenin AB üyesi olarak kalıp kalmamasına ilişkin referanduma gidilip gidilmemesini oylayacak.

NTV Haber 24.10.2011 - 12:56

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda yapılacak oylamanın sonucunun bağlayıcılığı olmayacak, ancak İngiliz basını oylamanın Başbakan David Cameron'ın liderliği konusunda sınav niteliği taşıdığını yazıyor.

Cameron'ın lideri olduğu, koalisyonun büyük ortağı MuhafazakarParti'deki toplam 305 milletvekilinin 100'e yakınının AB üyeliğinin referanduma götürülmesine destek verdiği basına yansıyor.

Parlamentonun arka sıralarında yer alan üyelerin oluşturduğu İşKomitesi, kamuoyundan 100 binden fazla imza toplanmasının ardından AB üyeliğiyle ilgili referanduma gidilmesi konusunu gündeme taşıyor. İngiltere'de bir konuya ilişkin 100 bin veya daha fazla imza toplandığında, o konu Avam Kamarası'nın gündemine getirilerek, tartışılabiliyor.

'CAMERON ZORLANACAK'
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague BBC Radyo 4'e yaptığı açıklamada, referandum için oylama yapılacak olmasını "yanlışzamanda, yanlış soru" sözleriyle değerlendirdi. Hague, "AB'ye şüpheyle bakan" görüşleriyle bilinse de,referanduma gidilmesinin ülkenin mevcut kötü ekonomik koşullarında yanlış olacağını düşünüyor.

Muhafazakarlar içindeki çatlağın Cameron'ı zorlayacağı yorumları yapılırken, İngiltere Başbakanı AB üyeliği konusunda referanduma gitmenin "politikaları olmadığını" söylüyor.

'AB'NİN TARTIŞILMASI SORUMSUZLUK'
Koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti ve muhalefetteki İşçi Partisi de referanduma gidilmesine karşı çıkıyor. İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband, AB tartışmasını yüksek işsizlik oranının ve yavaş ekonomik büyümenin yaşandığı bir dönemde ülke gündemine taşımanın "sorumsuzca" olduğunu savunuyor.

1973 yılından bu yana AB üyesi olan İngiltere'de "AB'ye şüpheyle bakan" görüşleriyle bilinen ve tüm yetkinin AB'de olmasını istemeyen Muhafazakarlar, avro bölgesindeki mevcut ekonomik krizle birlikte AB üyeliğini daha fazla sorgulamaya başladı.

İngiltere'nin para birimi sterlin olmasına karşın, ülkenin ekonomisi avro bölgesindeki krizden olumsuz etkileniyor.

AB'de herhangi bir karar alınmadan ya da anlaşmaya onay verilmeden önce ülkede referanduma sunulması gerektiği kararını almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...