İngilizlere 'kocamı kurtarın' başvurusu

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in eşi Suzan Mübarek, kocasının serbest bırakılması ve iki oğlunun adil yargılanması için İngiltere'den yardım istedi. Bayan Mübarek İngiliz vatandaşı sıfatıyla yardım isteğinde bulundu.

02.01.2012 - 10:05

İngilizlere 'kocamı kurtarın' başvurusu

Mısır'da yayımlanan yarı resmi Rosa El Yusuf Dergisi'nin haberine göre, annesi İngiliz olan ve halen İngiliz vatandaşlığı bulunan Suzan Mübarek, İngiltere hükümetinden kocasının hapisten kurtarılması, oğulları Ala ve Cemal'in adil yargılanması için yardım talep etti.

İNGİLTERE VATANDAŞI OLARAK YARDIM İSTEDİ
Eski First Lady'nin İngiltere hükümetine yardım talebi içeren 3 mektup gönderdiği belirtilirken, Suzan Mübarek'in İngiltere'den bir İngiliz vatandaşı olarak yardım istediği öne sürüldü.

Suzan Mübarek mektuplarda oğlu Cemal ile Ala'nın cezaevinde depresyon geçirdiğini vurgulayarak, Cemal Mübarek'in Tora Cezaevi'ndeki koşullardan şikayet ettiğini anlattı. Anne Mübarek, oğlu Cemal'in depresyona girme sebebi olarak, cezaevi yönetiminin Cemal'in cep telefonuna el koymasını ve Cemal'in ailesi ile görüşememesini gösterdi.

Oğlu Ala'nın eşi Haydi Rasih'in ve torunu Ömer'in İngiltere'ye gidebilmeleri için İngiltere'nin Mısır hükümeti nezdinde girişimde bulunmasını isteyen Suzan Mübarek, mektuplarında halk ayaklanması sırasında aile fertlerinin yaşadıkları zorlukları dile getirdi.

MÜBAREK YİNE HAKİM KARŞISINDA
Hüsnü Mübarek bugün bir kez daha hakim karşısına çıkacak. Mübarek, üç aylık aradan sonra ilk kez geçen hafta 28 Aralık günü mahkemeye çıkmıştı. Eski cumhurbaşkanıyla birlikte oğulları, Eski İçişleri Bakanı ve bazı üst düzey polis yetkilileri de yargılanıyor.

Mübarek, yolsuzluk ve ülkedeki gösteriler sırasında protestocuların öldürülmesi için talimat vermekle suçlanıyor. Bu suçlamaları reddeden Mübarek suçlu bulunursa, idam cezasına çarptırılabilir.

Mısır'da 25 Ocak 2011 tarihinde başlayan halk ayaklanması sonucunda Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek istifa ederek yetkilerini orduya devretmişti. Muhalefetin baskıları sonucunda Mübarek ve oğulları 3 Ağustos 2011'den itibaren yargılanmaya başladı.

MALVARLIĞINI DEVLETE BAĞIŞLAMIŞTI
Suzan Mübarek ise yolsuzluk suçlamalarından kurtulmak için 3.4 milyar dolar tutarındaki mal varlığını anlaşma yolu ile devlete bağışladı. Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tedavi gördüğü hastanede göz hapsinde tutulurken, oğulları Ala ve Cemal, Tora Cezaevi'nde bulunuyor.

Mübarek ailesinin fertleri, yolsuzluk, rüşvet, kamu mallarını çıkar amaçlı kullanmak ve halk ayaklanması sırasında güvenlik güçlerine göstericilerin üzerine ateş açılması emri vermek suçlamaları ile yargılanıyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...