İngiltere Başbakanı Johnson: İklim değişikliği Covid-19'dan daha tehlikeli

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iklim krizinin, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınından çok daha kötü olduğunu belirterek özel sektörün iklim kriziyle mücadele için "trilyonlar" harcaması gerektiğini bildirdi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 19.10.2021 - 14:57

İngiltere Başbakanı Johnson: İklim değişikliği Covid-19'dan daha tehlikeli

Boris Johnson, teknoloji şirketi Microsoft'un kurucusu 'in de katıldığı başkent Londra'daki Bilim Müzesi'nde düzenlenen "Küresel Yatırım Zirvesi"nde iş dünyasının liderlerine hitap etti.

Johnson, burada yaptığı konuşmada, özel sektörün iklim kriziyle mücadele için "trilyonlar" harcaması gerektiğini belirterek yeşil teknoloji pazarını yönlendirmek için hükümetin özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla çalışmasının önemine işaret etti.

Corona virüs salgınının, hükümetlerin ve özel sektörün küresel sorunların üstesinden gelmek için nasıl birlikte çalışması gerektiğini gösterdiğini söyleyen Johnson, bunun iklim değişikliğine karşı mücadelede de uygulanması gereken bir ders olduğunu ifade etti.

İnsanlık için daha da büyük bir zorlukla karşı karşıya olduğumuza dikkat çeken Johnson, iklim değişikliğinin yaşam tarzımızı tehdit ettiğini ve sonuçta Covid-19'dan çok daha kötü olduğu belirtti.

Birkaç hafta içinde dünyanın Glasgow'da Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı'nda toplanacağını söyleyen Johnson, "Umarım hepiniz orada olursunuz çünkü Covid-19'dan alınan ders kesinlikle çok açık. Bilim adamlarını dinlemeliyiz. Acil hükümet müdahalesine ihtiyacımız var ama piyasaları da harekete geçirmeliyiz. Özel sektörü dahil etmeliyiz. Şansölye'nin ( Maliye Bakanı Rishi Sunak) onayıyla milyarlar ayırabilirim. Ancak sizler, bu odadakiler trilyonları buna ayırabilirsiniz." diyerek sözlerini tamamladı. 

Bill Gates ve Boris Johnson Bill Gates ve Boris Johnson

İKLİM KRİZİYLE MÜCADELE İÇİN 400 MİLYON STERLİN DEĞERİNDE ORTAKLIK

Öte yandan, İngiltere genelinde iklim kriziyle mücadelede yeşil teknolojinin maliyetini düşürmek ve yatırım için Bill Gates'in kar amacı gütmeyen kuruluşu Breakthrough Energy ile İngiliz hükümeti arasında 400 milyon sterlin değerinde bir ortaklığın yapılacağı duyuruldu.

Bill Gates, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İngiltere'yle olan ortaklığımız, bu kritik iklim çözümlerinin dağıtımını hızlandıracak ve onları daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirmeye yardımcı olacak. Net sıfır emisyon elde etmek, bugün kullandığımız yüksek emisyonlu ürünlerle rekabet edebilmeleri ve onların yerini alabilmeleri için temiz teknolojilerin maliyetlerini düşürmemiz gerekiyor." dedi.

İSTEK PARÇAYI ÇALMAYINCA YÜZÜNE TEKME YEDİ

Sayfa Yükleniyor...