İngiltere Başbakanı: Polis hatalı davrandı

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkede dört gün boyunca devam eden ve dün gece yatışan yağma ve kundaklama olaylarında polisin muhakeme hatası yaptığını söyledi.

11.08.2011 - 15:23

İngiltere Başbakanı: Polis hatalı davrandı

Cameron, parlamentonun olağanüstü oturumunda, "Sokaklarda çok az polis vardı ve olayların başlangıcında uygulanan yöntemler sonuç vermedi. Bu polis için alışık olmadık bir durumdu. Birçok insan, birçok yerde aynı anda aynı şeyi yapıyordu. Yağma vardı" dedi.

30 MİLYON DOLARLIK TEŞVİK  PAKETİ
Başbakan konuşmasında yağma olayları ardından piyasanın canlandırılması için yaklaşık 30 milyon dolarlık bir teşvik paketini de içeren bir dizi önlemi açıkladı.

Milletvekilleri, olayların nedeni konusunda bir soruşturma başlatılmasına yönelik öneriye destek verdi. Soruşturma kapsamında olaylarda internet ve cep telefonlarının rolü, polisin müdahale tarzı ve kaynaklarının da ele alınacağı bildirildi.

POLİS BÜTÇESİ
Olağanüstü oturumda görüşülen bir diğer konu ise polis bütçesi oldu. İngiltere'de muhalefet, bütçe açığını kapamaya yönelik kemer sıkma önlemleri kapsamında polis bütçesinin 2015'e kadar yüzde 20 oranında kesilmesi yönünde baskı yaparken hükümet, kesintilerin polisin gücünü azaltmadan yapılabileceği yönünde baskısını sürdürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...