İngiltere dün geceyi sakin geçirdi

İngiltere, dün geceyi alınan yoğun güvenlik önlemleri ve yağmurlu havanın da etkisiyle sakin geçirdi.

11.08.2011 - 10:56

İngiltere dün geceyi sakin geçirdi

Yaklaşık 5 gündür başkent Londra başta olmak üzere ülke genelinde süren yağma, kundaklama ve şiddet olayları 4 kişinin hayatını kaybetmesine, binden fazla kişinin de gözaltına alınmasına neden oldu. 

PARLAMENTO OLAĞANÜSTÜ TOPANIYOR
Gece boyu Londra, Manchester ve Birmingham'daki mahkemeler çok sayıda gözaltı nedeniyle açık kalırken, yaz tatilinde olan İngiliz Parlamentosu bugün olağanüstü toplanmaya hazırlanıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, parlamento oturumunda, olaylara ilişkin alınacak yeni önlemleri ve yine olaylarda iş yerleri ile evleri zarar gören kişilere verilecek mali desteği açıklaması bekleniyor. Cameron başkanlığında üç gündür süren acil kabine toplantılarında (COBRA), polisin gerekirse plastik mermi ve tazyikli su kullanabileceği kararları alınmıştı.

İngiltere'de, polisin olaylara müdahale hızı ve hükümetin 2015'e kadar polisin bütçesinde kesintiye gitme planı tartışmalara neden olurken, başkent Londra sokaklarında takviye edilmiş 16 bin polis görev yapıyor.  Ülke genelinde özellikle olayların çıktığı semtlerde çok sayıda polisin sokaklarda gezdiği dikkati çekerken, bu durumun bir süre daha devam etmesi öngörülüyor.

'DİKTATÖRLERDEN İNGİLTERE'YE DEMOKRASİ DERSİ'
İngiltere'de yaşanan çatışmalarda, polisin göstericilere eylemlerin 5. günnünde müdahale etmesini eleştiren,Suriye,İran ve Libya liderleri, İngiltere’deki olaylarda halkın haklı olduğunu savundu.

AHMEDİNEJAD: BM MÜDAHALE ETSİN
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İngiltere'de polisin göstericilere müdahalesini eleştirerek, Batıda sosyal bir patlamadan endişe ettiğini belirtti ve BM'in İngiltere'deki olaylara müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Ahmedinejad, ''İngiliz devlet adamları, başka ülkelerin içişlerine karışacaklarına, Afganistan, Libya ve bölgemize asker çıkaracaklarına kendi halklarının sorunlarını halletsinler'' ifadesini kullandı.

İngiltere'deki olaylara polisin müdahalesi karşısında BM ve Güvenlik Konseyinin sessiz kalmasını da eleştiren Ahmedinejad, bu olayların yüzde birinin başka bir ülkede meydana gelmesi halinde ilgili kurumların hemen insan hakları savunuculuğuna soyunacağını söyledi.

KADDAFİ: CAMERON İSTİFA
Libya’da binlerce muhalifi öldüren Kaddafi yönetiminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaaim, "Barışçı göstericilere şiddet kullanan Cameron meşruiyetini kaybetti, çekilsin. Bu gösteriler, Cameron hükümetini İngiliz halkının reddettiğini gösteriyor. BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplum, bu saldırganlığa seyirci kalmasın” dedi.

Suriye’deki kıyımı vermeyen Esad’ın TV’si, İngiltere’deki olayları "son dakika" olarak görüntülü duyurdu. Aylardır süren muhalif gösterileri ekranlara taşımayan devlet kanalı, İngiliz polisinin yağmacıları dövdüğü görüntüleri tekrar tekrar yayınlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...